CDC: Lufta kundër koronavirusit ka ndryshuar, nevojitet përgjigje e re ndaj Deltës

CDC: Lufta kundër koronavirusit ka ndryshuar, nevojitet përgjigje e re ndaj Deltës

“Lufta ka ndryshuar” kundër COVID-19 për shkak të variantit shumë ngjitës Delta, thanë Qendrat Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC), duke propozuar një mesazh më të qartë, vaksina të detyrueshme për punonjësit e shëndetit dhe një kthim në maskimin universal.

Një dokument i brendshëm i CDC-së tha se varianti, i zbuluar së pari në Indi dhe tani mbizotërues në të gjithë globin, është shumë më ngjitës sesa ftohja e zakonshme ose gripi. Mund të transmetohet edhe nga njerëzit e vaksinuar dhe mund të shkaktojë sëmundje më serioze sesa llojet e mëparshme të koronavirusit.

Dokumenti i titulluar “Përmirësimi i komunikimit rreth përparimit të vaksinave dhe efektivitetit të vaksinës”, tha se varianti kërkonte një qasje të re për të ndihmuar publikun të kuptonte rrezikun – përfshirë sqarimin se njerëzit e pa vaksinuar kishin më shumë se 10 herë më shumë gjasa se ata që vaksinoheshin të bëheshin të sëmurë rëndë ose të vdesin.

“Pranoni që lufta ka ndryshuar. Përmirësoni komunikimet rreth rrezikut individual midis të vaksinuarve,” thuhet në dokument.

Një listë e masave parandaluese të rekomanduara përfshinte bërjen e vaksinave të detyrueshme për profesionistët e kujdesit shëndetësor për të mbrojtur personat e cenueshëm dhe një kthim në veshjen universale të maskave të fytyrës.

CDC konfirmoi vërtetësinë e dokumentit, i cili u raportua së pari nga Washington Post.

“Ngarkesat e larta virale sugjerojnë një rrezik në rritje të transmetimit dhe ngritën shqetësimin, se ndryshe nga variantet e tjera, njerëzit e vaksinuar të infektuar me Delta mund të transmetojnë virusin,” tha kreu i CDC, Rochelle Walensky në një deklaratë.

Të premten CDC lëshoi ​​të dhëna nga një studim i një shpërthimi në Massachusetts në të cilin tha se tri të katërtat e të infektuarve ishin vaksinuar plotësisht.

“Ky studim kishte luajtur një rol kryesor në një vendim të CDC këtë javë për të rekomanduar përsëri që njerëzit e vaksinuar të mbajnë maska ​​në disa situata”, tha Walensky.


Në pjesët e botës ku një numër i madh njerëzish ende nuk janë vaksinuar, varianti Delta ka çuar edhe një herë në rritjen e niveleve të vdekjeve dhe shtrimeve në spital.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se sistemet shëndetësore në shumë vende tani po mbingarkohen. Ndërsa, eksperti kryesor i urgjencës i trupit global shëndetësor Mike Ryan tha në një konferencë për shtyp se vaksinat megjithatë ishin ende efektive në parandalimin e sëmundjeve serioze dhe vdekjeve.

Edhe në vendet e pasura që ishin ndër të parat që filluan fushata të mëdha vaksinimi, rastet janë rritur.

Specialisti kryesor amerikan i sëmundjeve infektive, Anthony Fauci, tha për Reuters se ai priste që vaksinat, të cilat deri më tani kanë marrë vetëm miratimin urgjent, mund të fillojnë të marrin miratimin e plotë rregullator në gusht dhe se kjo mund të ndihmojë në bindjen e më shumë njerëzve që të vaksinohen.

Në Britani, ku varianti Delta shkaktoi një rritje të mprehtë të infeksioneve në muajt e fundit, një panel që këshillon qeverinë tha se imuniteti nga vaksinat ka të ngjarë të zbehet me kalimin e kohës, që do të thotë se fushatat e vaksinimit ndoshta do të zgjasin me vite.

Vendet në Azi, shumë prej të cilave shmangën rezultatet më të këqija që goditën vendet perëndimore në vitin 2020, janë goditur veçanërisht rëndë javët e fundit. Disa njoftuan kufizime të reja të premten. Nga e hëna, personeli i ushtrisë do të ndihmojë policinë qytetin më të madh të Australisë Sydney, duke kontrolluar që njerëzit që kanë rezultuar pozitiv po izolohen.

Filipinet njoftuan një plan për të vendosur rajonin e kryeqytetit Manila, shtëpia e më shumë se 13 milionë njerëzve, në mbyllje për dy javë.

Në Japoni, ku një rritje e rasteve ka lënë në hije Lojërat Olimpike, qeveria propozoi gjendje të jashtëzakonshme deri në fund të gushtit në tri prefektura pranë Tokios dhe prefekturës perëndimore të Osakës.

“Infeksionet po zgjerohen. Situata është jashtëzakonisht e rëndë,” tha ministri i Ekonomisë Yasutoshi Nishimura, duke paralajmëruar se infeksionet nuk kishin arritur ende një kulm.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: