Kulturë
Bullgari, shënohet 1160 vjetori i krijimit të alfabetit glagolitik
1160-vjetori i krijimit të shkrimit glagolitik nga filozofi, Shën Kirili, do të festohet me ekspozitën "Tregime nga koha glagolitike", e cila do të mbahet në Kopshtin Kristal në Sofje midis 15 dhe 29 majit, ka bërë të ditur, Akademia Bullgare e Shkencave (BAS), të premten. Ekspozita është përgatitur nga një ekip i udhëhequr nga profesori i asociuar, Javor Miltenov, nga Instituti i Gjuhës Bullgare të BAS. "Shpesh dëgjojmë se alfabeti bullgar bazohet vetëm në alfabetin cirilik, i cili ka kontribuar në zhvillimin e letërsisë, gjuhës dhe kulturës së shumë vendeve moderne dhe në diversitetin kulturor të Evropës. Por nuk është kështu, sepse edhe Bullgaria u bë shtëpia e alfabetit glagolitik që sollën dishepujt e Shën Kirilit dhe Shën Metodit. Alfabeti më i vjetër ishte në përdorim aktiv në tokat që ishin pjesë e Perandorisë së Parë Bullgare dhe gjejmë gjurmë të përdorimit të tij gjatë sundimit bizantin, dhe madje deri në fund të shekullit të 14-të. Është përmendur rrallë në domenin publik se në gjuhën glagolitike janë bërë shumë nga përkthimet e para në Bullgari dhe se është përdorur për transkriptimin e librave, si dhe është përdorue në jetën e përditshme për shekuj me radhë", thanë organizatorët e ekspozitës. "Qëllimi i ekspozitës është të tregojë aspekte pak të njohura të traditës së shkrimit glagolitik dhe rolin e Bullgarisë në ruajtjen dhe transmetimin e saj. Ajo përmban imazhe me rezolucion të lartë të dorëshkrimeve glagolitike dhe monumenteve epigrafike, shumë prej të cilave nuk i janë treguar publikut të gjerë, apo një audience studiuese. Materiali fotografik është përzgjedhur në mënyrë të tillë që të ilustrojë aspekte të punës si të arkivistëve, ashtu edhe të njerëzve të zakonshëm që flisnin rrjedhshëm shprehjet e panjohura për publikun. Një pikë tjetër e rëndësishme e konceptit të ekspozitës është dokumentacioni i përdorimit të njëkohshëm të alfabetit glagolitik dhe cirilik, që dëshmon për praninë e të dy sistemeve të shkrimit në arsim”, shtuan organizatorët./BTA-KosovaPress/
Më shumë nga Kulturë
Total: 279
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024