Kulturë
Kryeministri bullgar shpërblen nxënës, mësues për rezultate e arritura në garat ndërkombëtare
Kryeministri i Bullgarisë, Nikolai Denkov u dorëzoi nxënësve dhe mësuesve të tyre diploma dhe distinktivë për rezultatet e larta të arritura në olimpiadat dhe garat ndërkombëtare në vitin 2023. Ne ju mbështesim dhe do të vazhdojmë t'ju mbështesim që nxënësit tanë të vazhdojnë të kenë sukses në skenën ndërkombëtare, iu drejtua Denkov dhënë. Kryeministri kujtoi se nisma u mbajt për të dytin vit radhazi dhe siguroi se do të vazhdojë edhe në të ardhmen. “Ndonjëherë më pyesin pse ka një iniciativë të tillë. E di sa e vështirë është dhe sa përpjekje duhet për të pasur sukses në garën me më të mirët në botë. Unë jam një nga ju, kam qenë konkurrent në ekipin kombëtar të kimisë. në vitin 1980”, tha Denkov. Në ceremoni mori pjesë edhe ministri i arsimit Galin Tzokov. Në vitin 2023, nxënësit bullgarë kanë fituar 71 medalje nga olimpiadat ndërkombëtare shkencore - 11 ari, 28 argjendi dhe 32 bronzi.
Më shumë nga Kulturë
Total: 279
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024