Shëndetësi
Inteligjenca artificiale ndihmon në zbulimin e mbetjeve plastike në det
Një inteligjencë artificiale (AI) e zhvilluar nga një institut teknologjik zviceran dhe një universitet holandez përdor imazhe satelitore për të zbuluar plastikën në oqean. Teknologjia e re, e zhvilluar nga Instituti Federal Zviceran i Teknologjisë në Lozanë dhe Universiteti Wageningen në Holandë, mund të ndihmojë në heqjen sistematike të mbetjeve plastike nga oqeanet duke përdorur anijet, njoftoi universiteti holandez në një deklaratë për shtyp të enjten. Inteligjenca artificiale e sapo zhvilluar vlerëson probabilitetin e pranisë së mbeturinave për çdo piksel në imazhet satelitore, sipas deklaratës. ​Mikroplastika në disa pjesë të Mesdheut është rritur me 80% - KosovaPress Po ashtu thuhet se megjithëse akumulimi i mbeturinave në det është i dukshëm në imazhet satelitore Sentinel-2 të disponueshme falas nga Agjencia Evropiane e Hapësirës, kërkon ndihmën e AI për analizën, pasi përfshin terabajt të dhëna. Sipas zhvilluesve të AI, teknologjia e re e zgjidh detyrën më me sukses se modelet e mëparshme. Një nga arsyet për këtë është se ai mund të zbulojë plastikën edhe në kushte të vështira atmosferike me re dhe mjegull. Shkencëtarët: Mikroplastika mund të ndikojë në formimin e reve dhe të ndryshojë motin - KosovaPress Kjo është veçanërisht e rëndësishme pasi plastika shpesh lahet në ujëra të hapura pas shiut. Sipas vlerësimeve të Fondit Botëror për Natyrën (WWF), një organizatë mjedisore, nga viti 2020, 4.8 deri në 12.7 milionë tonë plastikë gjejnë rrugën e tyre në oqeane çdo vit. Vetëm një pjesë e vogël e mbetjeve plastike noton në sipërfaqe, pjesa tjetër transportohet në ujërat më të thella ose në shtratin e detit dhe është pothuajse e pamundur të merret. Sipas WWF, vlerësohet se aty janë grumbulluar rreth 80 milionë tonë. /AA
Më shumë nga Shëndetësi
Total: 592
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024