Shëndetësi
Për herë të parë në Kosovë nis shërbimi i sedacionit inhalator në Stomatologji
Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitoi sot Qendrën Klinike Universitare Stomatologjike, ku pa nga afër fillimin e shërbimit për përdorimin e sedacionit inhalator në praktikën stomatologjike të shërbimit stomatologjik pediatrik, shërbim ky që funksionalizohet për herë të parë në vendin tonë dhe njëherësh i vetmi në rajon në sistemin publik të shërbimeve dentare. Vitia theksoi se në fokus të politikave shëndetësore të Ministrisë së Shëndetësisë janë shërbimet e stomatologjsë për fëmijët, me theks të veçantë programet edukative, preventive dhe ato terapeutike. “Ndihem i lumtur që sot jam në mesin tuaj me rastin e fillimit të këtij shërbimi kaq të rëndësishëm dhe të domosdoshëm, sidomos për fëmijët me nevoja të veçanta dhe fëmijët të cilët nga ankthi, frika dhe nga procedurat të tjera stomatologjike u pamundësohet qasja në shërbime stomatologjike dhe si pasojë e dhëmbëve të prishur u cenohet rritja dhe zhvillimi i tyre”, tha ai.  Vitia tha se në bazë të raporteve nga shërbimet primare, gjendja e shëndetit oral te fëmijët është e pakënaqshme dhe nga kjo, në bashkëpunim me Odën e Stomatologëve të Kosovës do të hartohet Strategjia Nacionale për Shërbimet Stomatologjike, e cila do të ketë në fokus edukimin mbi shëndetin oral, shërbimet preventive dhe konservative ndaj fëmijëve në moshën e re. Sedacioni inhalator për pacientin nuk shkakton analgjezion të plotë, por ka për qëllim reduktimin e frikës dhe ankthit gjatë trajtimit, rritjen e pragut të ngacmueshmërisë së dhimbjes, minimizimin e lëvizjeve të padëshirueshme dhe reagimet ndaj trajtimit stomatologjik, si dhe përmirësimin e komunikimit dhe kooperimit të pacientit.
Më shumë nga Shëndetësi
Total: 592
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024