Kulturë
Shqipëri, hapet Bazilika e Bezistanit e ndërtuar në shekullin e pestë
Në kuadër të javës të Mozaikëve në Elbasan është hapur për vizitorët dhe nxënësit e shkollave një pjesë e bazilikës së Bezistanit në qendër të Elbasanit. Bazilika e Bezistanit i përket shekullit të pestë dhe përbëhet nga shumë elementë arkitektonikë ku veçohen mozaiku dhe afresket. E cilësuar si një nga zbulimet më të rëndësishme, kjo bazilikë u shpall Monument Kulture i kategorisë së parë ndërsa detajet që ajo fsheh janë të jashtëzakonshme. Bazilika e Bezistanit u zbulua në vitin 2007 teksa kryheshin punime për rikonstruktimin e bulevardit kryesor të Elbasanit. Plot 17 vjet më pas ajo mbetet e mbuluar pa asnjë projekt konkret që të mund ta bëjë të qasshme dhe atraksion turistik për Elbasanin. /tch
Më shumë nga Kulturë
Total: 368
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024