Polonia do të dërgojë 60 tanke të tjera në Ukrainë

Polonia planifikon të dërgojë 60 tanke të tjera moderne luftarake në Ukrainë, përveç 14 tankeve Leopard 2 që ka premtuar…

Rritet mbështetja e BE-së për krijimin e gjykatës speciale

Një numër ministrash të Drejtësisë të BE-së, kanë mbështetur sot vendimin e një gjykate speciale ndërkombëtare për të ndjekur penalisht…

Polonia do t’ia dërgojë Ukrainës 60 tanke të modernizuara

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki, ka thënë se Polonia do të dërgojë dhjetëra tanke në Ukrainë këtë vit. Në një intervistë…

Kanadaja dërgon katër tanke “leopard” në Ukrainë

Pas njoftimeve të së mërkurës se SHBA-ja dhe Gjermania do të dërgojnë tanke të sofistikuara në Ukrainë, Kanadaja tha dje…

​Franca: As ne, as aleatët nuk jemi në luftë me Rusinë

As Franca dhe asnjë nga partnerët nuk janë në luftë me Rusinë, tha sot Ministria e Jashtme franceze, duke hedhur…

​Zelensky kërkon dërgimin e shpejtë të tankeve perëndimore në Ukrainë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka falënderuar liderët perëndimorë për dërgimin e tankeve për të mbështetur luftën kundër Rusisë, por…

Scholz: Gjermania do të dyfishojë mbështetjen ushtarake në Ukrainë

Gjermania planifikon të dërgojë mbështetje ushtarake shtesë në Ukrainë – në krye të 14 tankeve “Leopard 2”, të njoftuara sot…

​Dy britanikë vriten gjatë përpjekjes për t’u evakuuar nga Ukraina

Shtetasit britanikë Chris Parry dhe Andrew Bagshaw, të cilët u raportuan të zhdukur në Ukrainën lindore, janë vrarë, kanë thënë…

ShBA dhe Gjermania po planifikojnë dërgimin e tankeve M1 Abrams e Leopard 2 në Ukrainë

Pas muajsh hezitimi, SHBA dhe Gjermania thuhet se planifikojnë të dërgojnë tanke në Ukrainë, në atë që Kievi shpreson se…

Luftime të ashpra në zonat lindore të Bakhmut dhe Avdiivka në Ukrainë

Forcat pushtuese ruse dhe trupat ukrainase u angazhuan sërish në luftime të ashpra rreth qyteteve të vijës së parë në…