Pragë, një fushatë për mbledhjen e fondeve blen një tank T-72 për Ukrainën

Një fushatë çeke për mbledhjen e fondeve mblodhi para’ të mjaftueshme për të blerë një tank modern, tip T-72 për…

​Ukraina përparon në jug, Zelensky: Ka vendbanime të çliruara

Trupat ukrainase kanë rimarrë më shumë territor në rajonet e aneksuara ilegalisht nga Rusia, me forcat e Kievit që përparojnë…

Macron siguron Zelensky-n: Do të punojmë për sanksione të reja ndaj Rusisë

Presidenti i Francës Emmanuel Macron në një bisedë të sotme telefonike ka siguruar homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky se…

Ukrainë: ​Publikohen pamje nga shkatërrimi i kolonës ruse që po ikte nga qyteti Liman

Ushtria ukrainase ka publikuar pamjet ajrore që tregojnë një kolonë të shkatërruar të ushtrisë ruse dhe automjeteve të tjera që…

Gjermania, Danimarka e Norvegjia do të dërgojnë obus të blinduar sllovakë në Ukrainë

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Christine Lambrecht njoftoi dërgimin në Ukrainë të 16 obusve vetëlëvizës të blinduara të prodhuara në Sllovaki…

Maqedonia e Veriut e Mali i Zi shprehen pro hyrjes së Ukrainës në NATO

Nëntë vende të Evropës Qendrore dhe Lindore, përfshirë Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi, pranojnë kërkesën e Ukrainës për…

Rusia sulmoi vendlindjen e Zelensky-t me dronë, Kievi vazhdon kundërsulmet

Rusia sulmoi qytetin ukrainas të Kryvyi Rih me dronë, ndërsa Ukraina vazhdoi kundërsulmin e saj pasi mori kontrollin e qytetit…

Zelensky, rusëve: Do të vriteni një nga një derisa Putin të jetë në pushtet

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha sonte në një mesazh për rusët se ata do të vriten një nga një derisa…

Borrell: Pranimi i Ukrainës në NATO nuk është çështja kryesore tani

Shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, vlerësoi se anëtarësimi i Ukrainës në NATO nuk është një çështje themelore në…

Forcat ukrainase marrin qytetin Liman

Forcat ukrainase kanë hyrë në qytetin lindor Liman, ka thënë zëdhënësi Serhii Cherevatyi në mediat e Ukrainës. “Ne jemi tashmë…