Si të jeni më produktivë në punë ditën e hënë?

Për shumë njerëz, dita e hënë mund të jetë më e lodhshme se zakonisht. Kemi dëgjuar shpesh persona që ankohen…

Çiklistët marshojnë kundër ajrit të ndotur, kërkojnë nga qytetarët të shfrytëzojnë biçikletat

Përveç kushteve minimale të infrastrukturës dhe sigurisë, çiklistët thonë se tani po përballen edhe me ajër të pashëndetshëm, i cili…

Koronavirus infekton edhe Samsungun

Koronavirusi duket se ka prekur edhe gjigandin e teknologjisë Samsung. Samsung Electronics tha të shtunën se një rast koronavirus ishte…

Bibla e shtypur në pllaka metalike para 565 viteve

Johannes Gutenberg në vitin 1455, shtyp librin e parë Biblën me pllaka metalike. Më parë librat kopjoheshin me dorë apo…

Lindja e presidentit të parë të SHBA-ve

Si sot 288 vjet më parë, më 22 shkurt të vitit 1732 lindi në Westmoreland të shtetit Virginia, George Washingtoni,…

SHBA dhe BM akuzojnë Rusinë për sulme kibernetike në Gjeorgji

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britania e Madhe akuzuan shërbimin sekret ushtarak rus (GRU) se fshihej pas sulmeve kibernetike…

Osmani: Ndaj dhimbjen me familjen Bllaca

Kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri e quan si takimin më të rëndësishëm në 15 vitet e fundit atë…

Ndërtohet hoteli i parë inteligjent në Greqi, ja çfarë shërbimesh ofron

Vizitorët në qytetin e dytë më të madh të Greqisë, Selanikut, do të jenë në gjendje të provojnë hotelin e…

Zbulohet misteri: Ja pse statujat egjiptase kanë hundën e thyer

Një nga çështjet që gjithmonë na ka interesuar, na ka bërë kurioz është se gjithmonë hundët e statujave egjipase kanë…

Konjufca vizitoi Shtutgartin, “kryeqytetin” e diasporës shqiptare  

Me rastin e 12-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës dhe 10-vjetorin e krijimit të Konsullatës së Republikës së Kosovës…