Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

AKI ende pa drejtor, njohësit e sigurisë thonë se jo stabiliteti politik po dëmton çështjet e sigurisë

Ka një muaj prej kur ka kaluar afati ligjor për emërimin e drejtorit Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, por pozita…

Qentë endacakë, problem permanent për qytetarët

Problemi me qentë endacakë në komunën e Prishtinës po vazhdon tash e sa vite.  Agjencioni i Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV)…

BE insiston në rifillimin e dialogut, analistët kërkojnë qasje serioze nga qeveria e re

Një javë pas përfundimit të zgjedhjeve parlamentare në Kosovë, Bashkimi Evropian po shprehet këmbëngulës në rifillimin e dialogut Kosovë-Serbi. Nga…

Ndikimi i Listës Serbe në zgjedhjet e 14 shkurtit rrezikon demokracinë në vend, kërkohet reagim institucional

Dyshimet se Lista Serbe e rriti iniciativën e Adriana Hoxhiqit po shihen të rrezikshme për demokracinë e vendit dhe në…

Në vitin 2020 u importuan barna në vlerë rreth 90 milionë euro

57 barnatore farmaceutike janë hapur që nga fillimi i pandemisë në Kosovë. Ndërkohë, pesë prej tyre janë mbyllur gjatë kësaj…

Rimëkëmbja ekonomike sfidë për Qeverinë Kurti 2

Sfidat e qeverisë së re nuk do të jenë të pakta edhe në aspektin ekonomik, duke marrë parasysh tkurrjen ekonomike,…

Afatet e shkurtra kohore, kërkohet zgjedhja e presidentit para formimit të qeverisë së re

Zgjedhja e presidentit të vendit po konsiderohet se duhet të ndodhë menjëherë pas konstituimit të Kuvendit të Kosovës. Afatet e…

​Centët që nuk kthehen si kusur, qytetarët ankohen e komuniteti i biznesit fajëson BQK-në

Monedhat më të imëta se pesë centë në raste të rralla iu kthehen si kusur konsumatorëve nëpër dyqane. Qytetarët mendojnë…

LDK para reformimit, analistët: Dorëheqja e Mustafës nuk mjafton, ja kush mund të drejtojë partinë

Përveç kryetarit, Lidhjes Demokratike të Kosovës po i kërkohet të bëjë ndryshime rrënjësore që përfshijnë edhe nënkryetarët, kryesinë dhe kryetarët…

Pa valutë kombëtare edhe pas 13 vitesh mëvetësi, shteti sfidohet nga dinari serb

Kosova edhe pas 13 viteve të pavarësisë nuk ka nxjerrë valutën kombëtare, ani pse për të pasur një të tillë,…
error: