Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Një sqarim i detyruar për luftimin në Koshare

Si përherë, edhe në 9 prillin e vitit 2021 u përkujtua me madhështi të madhe, si asnjë luftim tjetër u…

Etika e diskursit të munguar!

Akuzat e kohëve të fundit në masë të madhe po e rëndojnë opinion publik dhe situatën politike në vend. Si…

Gjinia e Politikës!

Kamala Harris, shembull se gjinia e politikës po ecën në drejtimin e duhur! Me ardhjen e Biden si president në…

“Sherifja” pa ushtri!

Në 22 – vjetorin e Betejës së Koshares, presidentes së vendit, Vjosa Osmanit, njëherit komandante e përgjithshme e Forcave të…

Liria si çlirim i energjisë, dhe i vlerave

1.Në mesin e të mirave, që mund t’i ketë njeriu, liria konsiderohet si e mira më e madhe. Të gjitha…

Shqiptarët në studimet Gjermane

Historia dhe gjuha e shqiptarëve, një “terra incognita” për Evropën shkencore të periudhës së Rilindjes evropiane, u bë relativisht vonë objekt i…

Llafomania retorikë inflantive e zyrtarëve politik

Qytetarëve deri më sot nga qeveritë e deritanishme i është servuar një ideologji e re qe është shnderruar si koncept…

Presheva, zgjedhjet për zgjidhje ?

Lugina e Preshevës është parzmorja e shqiptarisë. Ajo me vetëbesim ka ecur rrugës së lirisë dhe të mbijetesës. Këtë e ka…

Zot, na shpëto nga mallkimi i Eskilit!

Kur tek vdekatarët zoti zgjon pakënaqësinë, atëherë furtuna do të rrënoj plang e katandi. Kjo na qon në dilemen nëse…

US Senatori, tash Presidenti i SHBA Joseph Biden, kishte rolin prijës në njohjen e pavarësisë së Kosovës!

Fakte dhe dëshmi Qytetarët shqiptaro-amerikanë që jetojnë në Amerikë kanë kuptuar drejt detyrën historike, të faktografimit të situatës në Kosovë,…
error: