Ndërron jetë aktorja Leze Qena

Kosova sot humbi aktoren e madhe Leze Qena e cila ishte në gjendje të rënduar shëndetësore dhe ishte nën mjekimin…

​Fillojnë mësimin online

Pas situatës së krijuar nga koronavirusi, nga java e kaluar është ndërprerë procesi mësimor në të gjitha institucionet shkollore të…

Shtyhet për shtator “DAM Festi”

Është shtyrë edicioni i 15-të i “DAM Festit”, i paraparë  prej datës 24 deri më 28 mars dhe më 6…

Kllokoqi-Rugova: Koleksioni për maturë nga më të bukura që e kemi nxjerrë

Puna e saj tash e sa vite, ka bërë që të ndër kreatoret më të njohura në vendin tonë. Blerina…

Dita e Verës

Sot në Shqipëri kremtohet Dita e Verës, një festë me origjinë të lashtë. Kryeqendra e kësaj feste është Elbasani, ndërsa…

Kosova dhe Italia thellojnë bashkëpunimin për kulturën e trashëgiminë kulturore

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi priti sot në takim ambasadorin e Italisë në Prishtinë, Nicola Orlando, me…

MKRS pezullon aktivitetet kulturore – ato sportive zhvillohen pa shikues

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka ndërmarrë masat parandaluese në funksion të mbrojtjes nga COVID-19. Të gjitha aktivitetet kulturore,…

28 vjet nga vdekja e Martin Camajt

Sot bëhen 28 vjet nga vdekja e shkrimtarit dhe albanologut shqiptar, Martin Camaj në Munih. Kërkimet akademike të Camajt u…

QRTK në Prizren synon t’i rikthejë shkëlqimin shtëpisë së familjes Dukagjini dhe Muriqi

Vazhdojnë punimet për restaurimin e shtëpisë së familjes Dukagjini dhe familjes Muriqi në qytetin e Prizrenit. Krahas historikut kjo shtëpi…

21-vite nga vrasja e piktorit Kadri Kadriu

Sot bëhen 21-vite nga vrasja e piktorit të mirënjohur mitrovicas, Kadri Kadriu. Në marsin e vitit 1999, pikërisht më 11…