Tradita e karnavaleve rikthehet në Gjirokastër pas 60 vjetësh

Tradita e karnavaleve në Gjirokastër, e ndërprerë në vitet e diktaturës u rikthye për herë të parë pas 60 vjetësh…

Marigona sjell këngën më të re “Vet s’më le”

Grupi Marigona ka publikuar këngën më të e cila është shoqëruar edhe me një videoklip. Kënga më e re quhet…

Dita që na kujton të ruajmë gjuhën amtare

Nën patronazhin e UNESCO-s dhe Byrosë Rajonale për Shkencë dhe Kulturë në Evropë, sot shënohet 21 Shkurti – Dita Ndërkombëtare…

Premtohet mbështetje institucionale për Bienalen “Minifesta”

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, priti sot në takim Drejtoreshën për Kulturë në Komunën e Prishtinës, Blerta…

Ait-ben-Haddou, sfondi idilik i artit të shtatë

Në portat e shkretëtirës, në ultësirën e Atlasit të Lartë, ndodhet një fshat i përjetësuar në kartolina, Aït-ben-Haddou. Pas mureve…

Dumoshi takoi tenorin me famë ndërkombëtare Ramë Lahaj

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, priti sot në takim tenorin me renome ndërkombëtare Ramë Lahaj, i cili…

Aktorja Makfire Miftari yll në rritje në kinematografinë ndërkombëtare

Aktorja kosovare, Makfire Miftari ka marrë çmimin Best Leading Actress në London International Film Festival, për rolin kryesor në filmin…

Keçmezi – Basha nderohet me çmimin për vepër jetësore “Azem Shkreli”

Për nder të 12-vjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ndau 6 çmime për…

RrGK nderon Nexhmie Pagarushën për 17 shkurt

Anëtaret e Rrjetit të Grave të Kosovës (RrGK) sot me rastin e përvjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, bënë…

Java e filmit shqiptar në Prishtinë

Me 17 shkurt në kinemanë ABC në kryeqytet do të fillojë “Java e Filmit shqiptar”. Mbrëmjen e parë shfaqet për…