Dumoshi: Jemi në fazën e përzgjedhjes së projektit për Teatrin e Operës dhe Baletit

Ministrja në detyrë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, përkundër mospajtimeve nga një pjesë e profesionistëve të fushave të…

Festivali i Filmit në Venecia mbahet në shtator

Festivali i Filmit në Venecia do të mbahet sipas orarit në fillim të shtatorit, pasi përhapja e virusit të ri…

Koliqi, bashkëthemelues i tregimit modern shqiptar

Ernest Koliqi ka lindur në Shkodër më 20 maj të vitit 1903, në një familje të respektuar. Ai ishte mësues,…

Dumoshi, vizitorja e parë në Galerinë Kombëtare të Kosovës, pas lehtësimit të masave të pandemisë

Ministrja Dumoshi vizitoi sot Galerinë Kombëtare të Kosovës me rastin e nisjes së aktivitetit të Galerisë, pas pandemisë. Ministrja u…

​Memorandum Mirëkuptimi ndërmjet MKRS-së, Manifesta-s dhe Qytetit të Prishtinës

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit e Kosovës, përfaqësuar nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe drejtoresha dhe Kryesuesja e Manifesta-s 14…

Fillojnë punimet për restaurimin e shtëpisë së familjes Doda në qytetin e Prizrenit

Në shënim të 53 vjetorit të themelimit të Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në regjionin e Prizrenit, kanë filluar punimet…

Tensione në protestën e artistëve – dëgjohen dy shpërthime

Momente tensioni janë krijuar në protestën e artistëve të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit sot në Tiranë. Në një moment…

Presidenti Meta kërkon hetim ndërkombëtar për shembjen e Teatrit Kombëtar

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka kërkuar një hetim ndërkombëtar për shembjen e Teatrit Kombëtar në Tiranë, sipas së cilit,…

Në Ditën Ndërkombëtare të Muzeve rithemelohet Muzeu i Historisë së Natyrës

Ministrja në detyrë e MKRS-së Vlora Dumoshi dhe rektori i UP-së “Hasan Prishtina”, Marian Dema, nënshkruan sot një memorandum bashkëpunimi …

Nesër protestohet në Tiranë

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka bërë të ditur se do të mbështesë protestën e nesërme të Aleancës për…