Shkodër, ekspozita e të brendshmeve

Një ekspozitë e veçantë për nga tematika dhe mesazhi që kërkon të përcjellë. E çelur në prag të 8 marsit…

Koronavirusi, shtyhet festivali në kujtim të “Beatles”

Festivali që feston trashëgiminë e grupit muzikor “Beatles” në Hamburg, do të zhvillohet në muajin gusht dhe jo mars, njoftuan…

Kalendari i përbashkët, shtylla e bashkëpunimit mes Kosovës e Shqipërisë në kulturë

Ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ndodhet në vizitën zyrtare të saj të parë si ministre në Tiranë,…

Ministrja Dumoshi viziton Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë

Në kuadër të vizitës në Republikën e Shqipërisë, ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, bashkë me homologen Elva…

Hapet programi “American Arts Incubator – Kosovo”

Muzeu Kombëtar i Kosovës në bashkëpunim me ZERO1,  Ambasadën Amerikane në Prishtinë dhe Zyrën e Edukimit dhe çështjeve kulturore të…

Hapet ekspozita “Flakadanët e lirisë”

Në ditën e parë të Epopesë së UÇK-së është hapur ekspozita “Flakadanët e lirisë” e autorit Besart Gashi, e cila…

Dumoshi – Ahmeti diskutojnë për ndërtimin e Teatrit të Operës dhe Baletit

Projektet e përbashkëta mes Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Komunës së Prishtinës, kanë qenë temë diskutimi në takimin…

Dumoshi dhe Ahmeti flasin për shumë projekte në dobi të kryeqytetit

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka vizituar sot Komunën e Prishtinës, ku është takuar me kryetarin Shpend…

Sot shfaqet premiera e baletit “Pushimi i kalorësve”

Sot jepet premiera e shfaqjes “Pushimi i kalorësve” me koreografi nga Natalia Osipova, që njëherësh do të shënojë edhe premierën…