28 vjet nga vdekja e Martin Camajt

Sot bëhen 28 vjet nga vdekja e shkrimtarit dhe albanologut shqiptar, Martin Camaj në Munih. Kërkimet akademike të Camajt u…

QRTK në Prizren synon t’i rikthejë shkëlqimin shtëpisë së familjes Dukagjini dhe Muriqi

Vazhdojnë punimet për restaurimin e shtëpisë së familjes Dukagjini dhe familjes Muriqi në qytetin e Prizrenit. Krahas historikut kjo shtëpi…

21-vite nga vrasja e piktorit Kadri Kadriu

Sot bëhen 21-vite nga vrasja e piktorit të mirënjohur mitrovicas, Kadri Kadriu. Në marsin e vitit 1999, pikërisht më 11…

MKRS bëhet me zëvendësministrin e dytë

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi, ka pritur sot zyrtarisht zëvendësministrin Yll Rugova, në marrjen e detyrës. Ajo…

Filharmonia mban nesër koncert me vepra premierë kosovare

Filharmonia e Kosovës ka mbajtur konferencë për media lidhur me koncertin artistik që do të mbahet të martën në kuadër…

MKRS-UP me memorandum bashkëpunimi

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, nënshkroi sot një memorandum të bashkëpunimit me Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”.…

Të mbijetuarat e dhunës seksuale rrëfejnë dhimbjen përmes artit

Në shënimin e 8 Marsit – Ditës Ndërkombëtare të Gruas, Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT)…

Hapet Qendra Frankofone në Pejë

Organizata kulturore “Anibar” ka hapur Qendrën Frankofone, e para kjo në qytetin e Pejës, në kuadër të Kinemasë “Jusuf Gërvalla”.…

Sot hapet Qendra e Frankofonisë në Pejë

Për herë të parë në Pejë, konkretisht në hapësirat e Kinemasë “Jusuf Gërvalla”, do të hapet Qendra Frankofone. Në ceremoninë…

Përfundon me sukses “Prishtina Jazz Week”

Në Prishtinë këtë javë u mbajt edicioni i tretë i festivalit të muzikës Jazz. Prishtina Jazz Week 2020, nisi me…