Kinematë e hapura, ja si shikoheshin filmat nga veturat

Më 6 qershor të vitit 1933, në Kamden të Nju Xhersit u ndërtua kinemaja e parë e cila u krijoi…

Promovohet romani i ri “MONA”, i Jusuf Buxhovit

Shkrimtari Jusuf Buxhovi sot promovoi romanin e ri “MONA” në Bibliotekën e Qytetit në Gjakovë. Autori deklaroi se Gjakova është…

​96 vjet nga vdekja e “Dantes së shekullit 20”

Më 3 qershor 1924, në Austri vdiq shkrimtari Franz Kafka, lindur në Pragë 1883, nënshtetas austro-hungarez, me prejardhje hebraike. Krijimtaria…

“Profesori që u mësoi shqip kinezëve dhe amerikanëve”, ndërron jetë studiuesi i njohur Agron Fico

Albanologu dhe studiuesi i njohur Agron Fico është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur Akademia…

PriFest mbahet prej 14 deri 19 korrik

Pas pandemisë Covid19, që shkaktoi shumë festivale dhe aktivitete kulturore të anulohen, PriFest në bashkërendim me institucionet përgjegjëse, si dhe…

Haradinaj ngushëllon familjarët e mjeshtrit të madh Qerim Sula

Në moshën 69-vjeçare ka ndërruar jetë këngëtari i njohur shqiptar, Qerim Sula. Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj ka ngushëlluar me…

Samadrexha e Vushtrrisë bëhet me palestër të sportit

Ministrja në detyrë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka nënshkruar sot një memorandum bashkëpunimi me kryetarin e Vushtrrisë,…

Francezët largojnë shprehjet angleze nga fjalori

Franca ka njoftuar një listë me fjalë alternative për termat në gjuhën angleze, të tilla si ‘clickbait’, ‘podcast’ dhe ‘deepfake’,…

Vlora Dumoshi dhe Xhafer Gashi diskutojnë projektet për Obiliqin

Ministrja në detyrë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi, priti sot të takim kryetarin e Obiliqit Xhafer Gashi, me…

23 vjet nga vdekja e Shkrelit

Azem Shkreli zë vend në krye të poezisë aktuale shqiptare. Krahas cilësisë, poezia e Shkrelit shënoi kthesë në rrjedhat e…