Kurti përkujton  Rexhepagiqin: Rebelja e paqes dhe raportuesja e luftës

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se Violeta Rexhepagiq, e cila ndërroi jetë sot, si këngëtare ka…

Ramush Haradinaj përkujton Violeta Rexhepagiqin

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj ka ngushëlluar familjarët dhe komunitetin e artistëve me rastin e ndarjes nga jeta të këngëtares…

35 vite nga vdekja e rapsodit Dervish Shaqa

Dervish Shaqa ishte rapsod i shquar popullor dhe i njohur në të gjitha trevat shqiptare. Shaqa lindi në Llukë të…

Formohet klubi virtual i leximit “RriNshpi e lexo”

Nën moton “RriNshpi e lexo”, Paqja Studentore e Universitetit të Prishtinës ka nisur klubin e leximit, i cili po mbahet…

MKRS-UNKT do të bashkëpunojnë në projekte konkrete për rini

Ministrja në detyrë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, priti sot në takim koordinatoren për zhvillim të Kombeve të…

Thaçi: Vdekja e artistit Gëzim Kruja – humbje e madhe për kulturën shqiptare

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka pritur me pikëllim vdekjen e artistit të talentuar Gëzim Kruja. Ai në një postim…

Shkolla e artit pamor prezanton 50 punimet e nxënësve përmes ekspozitës virtuale

Nxënësit e shkollës së mesme të artit pamor “Adem Kastrati” në Gjilan, kanë realizuar në mbrëmjen e së premtes ekspozitën…

Qeveria aprovon nismën për anëtarësim në EURIMAGES

Me propozim të Ministres së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, Qeveria e Kosovës ka aprovuar nismën për t’u anëtarësuar…

Humori për koronavirusin në Muzeun Etnografik të Sllovenisë

Muzeu Etnografik i Sllovenisë planifikon të mbledhë një koleksion të shakave që kanë përmbytur rrjetet sociale që nga prezantimi i…

Ministrja Dumoshi njoftohet me rrezikun e anulimit të programeve dhe festivaleve

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, zhvilloi një takim virtual me përfaqësues të organizatave të skenës së pavarur…