Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Nju Jorku do të hapë kinematë më 5 mars

Guvernatori i shtetit federal amerikan të Nju Jorkut, Andrew Cuomo, tha sot se kinematë mund të hapnin deri në 25…

Mehmet Kraja nderohet me çmimin “Azem Shkreli”

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit këtë vit Çmim Kombëtar Letrar për Vepër Jetësore “Azem Shkreli”, ia ndau autorit, njëherit…

Për nder të 13-vjetorit të Pavarësisë, mbahet Festivali “Gjilani Fest 2021”

Nën mbështetjen e kryetarit të komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, Drejtorisë për Kulturë, Rini e Sport dhe Ministrisë së Kulturës,…

Vdes kitaristi dhe punuesi i faqes së parë të KosovaPress-it, Valton Berisha

Anëtari i rock bendit të njohur shqiptar të viteve 90-ta, “Purgatory”,  Valton Berisha ka ndërruar jetë sot si pasojë e një sulmi…

Kush ështe kosovari The Victor që synon tregun e jashtëm?

Victor është një këngëtar dhe kantautor i gjeneratës së ardhshme të muzikës vendore dhe botërore i cili vjen nga Prishtina.…

Vdes aktori kanadez Christopher Plummer

Aktori kanadez, Christopher Plummer, zbuluar nga “Melodia e Lumturisë”, vdiq në moshën 91 vjeç, njoftoi agjenti i tij. “Chris ishte…

Promovohet monografia “Hajkobilla”, sjellë të dhëna të panjohura deri më tani

Raportorit të letërsisë shqiptare i është shtuar monografia “Hajkobilla” me autor kryetarin e Lidhjes së Historianëve Shqiptarë në botë me…

​Filmi “Zgjoi” rrëmben tre trofe në “Sundance”, regjisorja Basholli urohet nga Ambasada e Francës në Kosovë

Filmi “Zgjoi” e regjisores Blerta Basholli ka fituar tre çmime në festivalin prestigjioz amerikan “Sundance”, atë “Filmi më i mirë”,…

​“Zgjoi” fiton tri çmime në festivalin amerikan “Sundance”

Filmi “Zgjoi” i Blerta Bashollit, ka shënuar sukses të jashtëzakonshëm në festivalin prestigjioz amerikan “Sundance Film Festival 2021”. Filmi “Zgjoi”…

​Katër vjet nga vdekja e shkrimtarit të madh Dritëro Agolli

Shkrimtari, poeti dhe politikani shqiptar, Dritëro Agolli, ka vdekur më 3 shkurt të 2017 që shkoj në moshën 85-vjeçare Agolli…
error: