Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

MKRS dhe komuna e Prishtinës dakordohen të luftojnë për trashëgiminë kulturore

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka mbajtur takim me kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti, me ç’rast janë…

Vlerësohet kontributi i artistit Ismet Bogujevci

Familjarë, miq, bashkëpunëtorë, përfaqësues të institucioneve e qytetarë të shumtë kanë bërë sot homazhe pranë arkivolit të doajenit të muzikës…

Konjufca ngushëllon familjen Bogujevci

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, nëpërmjet një telegrami, ka ngushëlluar familjen Bogujevci me rastin e ndarjes…

Homazhe për nder të Ismet Bogujevcit

Kanë nisur homazhet pranë arkivolit të doajenit të muzikës popullore dhe folklorit shqiptar Ismet Bogujevci, në Teatrin Kombëtar. Ceremonisë së…

​Sot i jepet lamtumira e fundit doajenit të muzikës popullore Ismet Bogujevci

Me rastin e ndarjes nga jeta të doajenit të muzikës popullore dhe folklorit shqiptar Ismet Bogujevci, sot Ministria e Kulturës,…

Vdes doajeni i muzikës popullore dhe folklorit shqiptar, Ismet Bogujevci

Sot ka ndërruar jetë figura e çmuar e kulturës kosovare, doajeni i muzikës popullore dhe folklorit shqiptar, Ismet Bogujevci. Për…

Monumenti i rëndësishëm i kulturës sonë kombëtare

Më 12 maj të vitit 1226, u dorëshkrua në manastirin e Shën Andreas, afër Krujës, në atë kohë qendër e…

“Loti rrjedh i kuq” poezia që e “gozhdoi” jurinë e LSHK-së dhe rrëmbeu çmimin e madh

Poeti Ilir Hajdari, ditë më parë ka marrë çmimin kryesor të Sofrës Poetike “Ymer Elshani” të Drenasit. Kjo, pasi Juria…

Rikthehen duartrokitjet në “La Scala” në Milano

Pas 199 ditësh kufizimesh anti-Covid “La Scala” në Milano mirëpriti publikun me koncertin që është një simbol i rifillimit. Një…

𝐊𝐨𝐬𝐨𝐯𝐚 pjesë e edicionit të arkitekturës në Bienalen e Venedikut

𝐊𝐨𝐬𝐨𝐯𝐚 do të marrë pjesë në edicionin e 17-të të ngjarjes më të rëndësishme dhe prestigjioze të arkitekturës La Biennale…
error: