Rritet numri i gjobave dhe inspektimeve, kaq punëtorë humbën jetën sivjet në vendin e punës

Kryeinspektori i Inspektoratit të Punës, Hekuran Nikqi ka deklaruar se në krahasim me vitin e kaluar ka rënie të numrit…

Buxheti i Qeverisë për komunat, Malisheva: Po bëhet çështje politike

Komuna e Malishevës nga pamjaftueshmëria e buxhetit për t’i realizuar projektet komunale, është detyruar që t’i reduktojë shpenzimet e tjera.…

Petritsch: Nuk shoh përparim në dialog deri më 2025, prioritet i BE-së dhe ShBA-së parandalimi i luftës në Ballkan

Presidenti i Institutit Austriak për Çështje Ndërkombëtare, Wolfgang Petritsch, është skeptik se do të ketë progres në dialogun Kosovë-Serbi edhe…

Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese: Asociacioni një e keqe e domosdoshme

Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, thotë se themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe, është një e keqe…

Pesë ngjarje ndërkombëtare të basketbollit në Kosovë, Dushku: Po bëhemi gati

Prej 25 deri më 30 qershor të vitit të ardhshëm në Prishtinë, do të organizohet për herë të parë Kampionati…

Falja e tatimit në pronë, Ibrahimi: Komunat rrezikojnë humbjen e mijëra eurove për 2024

Komunat e Kosovës rrezikojnë të futen në kolaps gjatë 2024, nëse zbatojnë faljen e tatimit në pronë në vlerë 100…

Këngëtarja rumune përmes muzikës shpreh dashurinë për popullin shqiptar

Andreea Vilcan është bërë e njohur për publikun shqiptar pasi ka interpretuar disa këngë shqipe. Ajo së fundmi bëri një…

Reka: SIGMA, e para që aplikon standarde të reja me sisteme ndërkombëtare

Ashtu si në tregjet ndërkombëtare, edhe në Kosovë janë rritur nevojat për modernizimin e sistemeve dhe përshtatjen e tyre me…

Stërnipi i Isa Boletini: Akoma nuk është plotësuar amaneti i gjyshërve tanë

Gazmend Boletini, stërnipi i Isa Boletinit në 111 vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, ka thënë se vetëm të…

Mesazhi i stërnipit të Ismail Qemailit për nder të 28 Nëntorit

Qamil Ismail Vlora, stërnipi i babait të shtetit shqiptar, Ismail Qemailit, i cili më 28 nëntor të vitit 1912, shpalli…