Gjermania, Danimarka e Norvegjia do të dërgojnë obus të blinduar sllovakë në Ukrainë

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Christine Lambrecht njoftoi dërgimin në Ukrainë të 16 obusve vetëlëvizës të blinduara të prodhuara në Sllovaki…

Maqedonia e Veriut e Mali i Zi shprehen pro hyrjes së Ukrainës në NATO

Nëntë vende të Evropës Qendrore dhe Lindore, përfshirë Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi, pranojnë kërkesën e Ukrainës për…

Ish-presidenti më i vjetër i SHBA-së ka festuar 98-vjetorin e lindjes

Jimmy Carter, ish-presidenti më i vjetër në jetë i SHBA, mbushi 98-vjeç. Carter e kaloi datëlindjen të shtunën në shtëpi…

Rusia sulmoi vendlindjen e Zelensky-t me dronë, Kievi vazhdon kundërsulmet

Rusia sulmoi qytetin ukrainas të Kryvyi Rih me dronë, ndërsa Ukraina vazhdoi kundërsulmin e saj pasi mori kontrollin e qytetit…

​Uragani Ian, të paktën 50 viktima dhe dëme të pallogaritshme materiale

Bilanci i viktimave dhe dëmeve të lëna pas nga uragani Ian në SHBA është tragjike. 50 vdekje janë konfirmuara, shumica…

Tragjedi në stadiumin e Indonezisë, 179 viktima pas ndeshjes së futbollit (Video)

Të paktën 179 persona kanë vdekur pas një kaosi që u shkaktua pas një ndeshjeje futbolli në kampionatin elitar indonezian,…

​Dita Ndërkombëtare Kundër Dhunës

Dita Ndërkombëtare Kundër Dhunës shënohet më 2 tetor, e cila përkon me datëlindjen e Mahatma Gandhit, liderit të lëvizjes për…

Zelensky, rusëve: Do të vriteni një nga një derisa Putin të jetë në pushtet

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha sonte në një mesazh për rusët se ata do të vriten një nga një derisa…

Në Slloveni u mbajt një tubim për të drejtat e fëmijëve të pa lindur

Mijëra njerëz morën pjesë sot në Lubjanë në marshin vjetor për jetën, i cili mbahet nën sloganin “Barazia fillon para…

Zvicra lehtëson rregulloret për konsumin e ujit për prodhimin e rrymës

Qeveria zvicerane do të lehtësojë përkohësisht rregulloret për përdorimin e ujit në mënyrë që rreth dyzet hidrocentrale të mund të…