Sunak: Emigrantët e paligjshëm shqiptarë do deportohen, po punojmë për një marrëveshje me Shqipërinë

Kryeministri britanik Rishi Sunak ka thesuar se prioritet i qeverisë së tij do të jenë sistemi i emigracionit dhe deportimet…

Agjencia Bullgare e Lajmeve po zgjeron praninë e saj në Turqi

Agjencia Bullgare e Lajmeve (BTA) të enjten hapi klubin kombëtar të shtypit në kryeqytetin turk Ankara. BTA jo vetëm që…

Blinken telefonon Vuçiqin: Qasje konstruktive ndaj planit evropian

Në një bisedë telefonike, kreu i diplomacisë amerikane, Antony Blinken tha se e falënderoi presidentin serb për angazhimin e tij…

Gratë paguhen 18 për qind më pak se burrat në Gjermani

Gratë në Gjermani fitojnë pothuajse një të pestën më pak në orë se burrat. Në të njëjtën kohë, këto dallime…

Në SHBA Rezerva Federale rrit normën bazë të interesit

Rezerva Federale e Shteteve të Bashkuara të Amerikës(SHBA), sistemi bankar qendror amerikan, ka rritur me 0.25 pikë për qind normën…

Rusia po planifikon ofensivën e 24 shkurtit, thotë ministri ukrainas i mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës ka thënë se Rusia po përgatit një ofensivë të re të madhe dhe paralajmëroi se…

Milanoviq: Serbia duhet në një mënyrë ta njohë Kosovën

Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviq, është takuar me presidenten e Sllovenisë, Natasha Pirc Musar, e cila ka mbërritur në vizitën…

Stoltenberg: Kina po sfidon sigurinë e NATO-s, nuk ka asnjë justifikim për kërcënimet ndaj Tajvanit

Çdo përpjekje e Kinës për të ndryshuar status quo-në në ngushticën e Tajvanit do të shkaktojë “pasoja të rënda” për…

Forcat ruse ‘rrethojnë’ qytetin kyç të Ukrainës

Forcat ruse kanë rrethuar Bakhmutin, një qytet kyç në rajonin Donbas të Ukrainës, sipas një zyrtari rus. Ata po luftojnë…

Dokumentet e klasifikuara, FBI kontrollon shtëpinë e presidentit Biden, në Delaware

FBI ka nisur një kontroll në shtëpinë e presidentit, Joe Biden, në Rehoboth, Delaware, si pjesë e një hetimi për…