Unioni i Turizmit të Kosovës vlerësohet me çmimin “Balkan’s Best Tourism Innovations”

Unioni i Turizmit të Kosovës më datën 2-3 dhjetor 2022 është vlerësuar me  çmimin “Balkan’s Best Tourism Innovations” në eventin…

Mbi 6,7 milionë të huaj në Shqipëri, ja nga cilat shtete ka rritje më të madhe të turistëve

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit në Qeverinë e Shqipërisë, Mirela Kumbaro ka publikuar të dhënat e turizmit për dhjetë muajt…

Alabbar: Në Durrës do të bëhet më e mira e të mirave

Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë ka postuar një videomesazh nga investitori në Portin e Durrësit, Mohamed…

Hotelet falas në Vlorë për 28 Nëntor

Vlora në prag festimesh për 110-vjetorin e Pavarësisë vjen me një ofertë të unifikuar nga një pjesë e madhe e…

Planetariumi i Sofjes përgatitet për vizitorët e parë

Planetariumi i parë në Sofje do të hapet me një ceremoni zyrtare më 25 nëntor përpara Qendrës Rajonale të Artit…

Rama flet për tunelin që do të rrisë kuotat e industrisë shqiptare të turizmit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka ndarë fotografi nga Tuneli i Llogarasë, ku ka shkruar se tanimë janë hapur 4.5…

​“Shtegu i Biçikletave”, alternativë e re për të shijuar Llogoranë

Parku Kombëtar i Llogorasë në jugun e Shqipërisë ofron tashmë një alternativë të re për të shijuar një shëtitje në…

Shqipëria me performancën e dytë turistike më të mirë në botë

Brigje me ujëra bruz, natyrë e pasur, ”arratisje” në malet pranë, hotele mbresëlënëse, njerëz mikpritës, vizitorë nga e gjithë bota…

Plazh edhe në fund të tetorit! Turistët e huaj dhe vendas shijojnë detin e Vlorës

Edhe pse një muaj na ndan nga dimri, plazhi në Vlorë ende vazhdon. Në qytetin bregdetar të Vlorës ka ende…

6,4 milionë turistë të huaj nga janari në shtator në Shqipëri

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro u shpreh sot se shifrat flasin për 6,4 milionë turistë të huaj nga…