Mustafa: Nga muaji shkurt do të fillojë pjesa tjetër e pagesave për bujqit

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Musatafa, ka vizituar fermerët e Komunës së Malishevës, nga ku edhe ka…

Situata politike pasiguri për bizneset

Sikurse shumë biznese edhe kompania “Infinite Hygien” Sh.P.K. u përballë me sfida të shumta gjatë 2020-tës si shkak i pandemisë…

Eurostat: Shkalla e papunësisë në BE arriti në 7,5 % në 2020

​Shkalla e papunësisë në Bashkimin Europian arriti në 7,5 % në muajin nëntor, sipas zyrës së statistikave të Bllokut, Eurostat.…

Hoti takon bizneset në Prizren, merr propozime për pakon e re ekonomike

Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti bashkë me ministrat Hykmete Bajrami e Besian Mustafa, ka takuar përfaqësuesit e bizneseve në komunën…

Pandemia dëmtoi bizneset në Malishevë, Komuna me pako të sajën të rimëkëmbjes

Komuna e Malishevës është ndër komunat që shënuan raste e para me COVID-19 në Kosovë. E përkundër kësaj në këtë…

Prodhuesit kosovarë kërkojnë fond për zhvillim ekonomik dhe subvencionim të eksportit

Pandemia Covid-19 gjatë vitit 2020 shkaktoi probleme të shumta në ekonominë e vendit. Shumë biznese u shuan e shumë të…

Biznesmeni i njohur parashikon tkurrje të thellë ekonomike

Biznesmeni i njohur Ramiz Kelmendi parashikon një rënie të ndjeshme ekonomike. Në një intervistë për KosovaPress, ai thotë se tkurrja…

Prodhuesit vendorë kërkojnë mbështetje më të madhe nga shteti

Prodhuesit vendorë kërkojnë mbështetje më të madhe nga shteti për të mbuluar humbjet që solli viti 2020. Pandemia krijoi vështirësi…

COVID-19 frenon ndjeshëm sektorin e turizmit në Spanjë

​Mbërritjet turistike ndërkombëtare në Spanjë ranë 90% nga viti në vit, sipas të dhënave zyrtare. Kjo, pasi autoritetet vendosën kufizime…

Pandemia ia dëmtoi biznesin por nuk largoi nga puna asnjë punëtorë

Sfidues dhe i vështirë viti 2020 sikur për shumë afaristë, ishte edhe për biznesmenin e mirënjohur kosovar, Fatmir Zymberi, i…
error: