Krasniqi pas takimit me Kurtin: Procesi i vettingut zhvillohet nga Kuvendit e jo nga Qeveria

Partia Demokratike e Kosovës po kërkon që procesi i vettingut të bëhet nga kuvendi, e jo nga qeveria. Një gjë…

​Kurti takon Krasniqin për vettingun, kreu i PDK: Shprehëm qëndrimet tona

Përfaqësues të Partisë Demokratike të Kosovës janë takuar me kryeministrin Albin Kurti dhe ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiun. Në këtë takim është…

​Samiti i NATO-s në Madrid, merr pjesë edhe Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ndodhet për një vizitë zyrtare në Spanjë ku do të marrë pjesë në punimet e…

​Ngërçi mes Sofjes e Shkupit, SHBA-të: Gati të lehtësojmë gjetjen e një kompromisi

Shtetet e Bashkuara janë të gatshme “të luajnë një rol konstruktiv në lehtësimin e një kompromisi”, mes Bullgarisë dhe Maqedonisë…

​578 vite nga beteja e Torviollit, si u vranë 22 mijë ushtarë osmanë

578 vjet më parë ndodhi beteja e Torviollit (29 qershor 1444), ku kryetrimi shqiptar Gjergj Kastrioti Skënderbeu mposhti forca të mëdha…

MBPZHR: Rritja e përkrahjes së bujqve, të reflektojë te mos rritja e çmimeve në treg

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka bërë të ditur se bujqit kosovarë këtë vit do të përkrahen përmes…

Komisioni hetimor parlamentar për energjinë nuk e voton listën e dëshmitarëve

Edhe këtë herë mes përplasjesh pozitë dhe opozitë nuk është votuar lista e dëshmitarëve që do të ftohen për intervistim…

​Ngrihet aktakuzë ndaj Dardan Krivaçës dhe Arbër Sejdiut për vrasjen e Marigona Osmanit

Prokuroria Themelore në Ferizaj ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve Dardan Krivaça dhe Arbër Sejdiu, të cilët gjenden në paraburgim…

​Gjykata Speciale pa transparencë dhe me mangësi të mëdha

Pa transparencë, mangësi në respektimin e të drejtave të të pandehurve, redaktime të tepërta dhe nxjerrje e provave me vonesë,…

Specialja akuzohet për mosefikasitet në misionin e saj

Instituti i Kosovës për Drejtësi ka publikuar raportin nga monitorimi i punës së Gjykatës Speciale ku sipas tyre kjo gjykatë…