Bursat amerikane hapen me rënie

Bursat amerikane hapen me rënie

Aksionet amerikane u hapën të enjten me humbje.

Dow Jones ra për 230 pikë, ose 0,67%, në 34,205 në orën 09:43 të mëngjesit EDT, ndërsa S&P 500 pikë, ishte 37 pikë në të kuqe, ose 0,85%, në 4,354.

Ndërkohë, Nasdaq ra me 136 pikë, ose 1%, në 13,333.


Indeksi i paqëndrueshmërisë VIX, i njohur gjithashtu si indeksi i frikës, u rrit 1.3% në 15.33, ndërsa rendimenti i shtuar 10-vjeçar i Thesarit të SHBA u rrit me 3%, në 4.474%.

Indeksi i dollarit u rrit me 0.36% në 105.54 dhe euro ra me 0.05% në 1.0655 dollarë kundrejt monedhës së gjelbër.

Metalet e çmuara ishin në të kuqe, me arin që zvogëlohej 0.6% në 1,918 dollarë për ons dhe argjendi u zvogëlua 0.9% në 23.03 dollarë.

Çmimet e naftës u rritën rreth 1%, me naftën e papërpunuar Brent standard në 94,34 dollarë për fuçi dhe standardin amerikan West Texas Intermediate 90,84 dollarë. /AA/

Lexo edhe

Video