Burrit nga India i shfaqen “qime” në gjuhë pas goditjes në tru

Burrit nga India i shfaqen “qime” në gjuhë pas goditjes në tru

Një burrë në Indi rreth të 50-tave raportoi se kishte pësuar një goditje në tru dhe pas tre muajsh – në gjuhën e tij u shfaqën qime, të cilat u errësuan gjatë rrugës.

Mjekët e diagnostikuan gjendjen si gjuhë me flokë të zezë ose lingua villosa nigra. Akademia Amerikane e Mjekësisë Orale thotë se kjo gjendje është e padëmshme dhe prek deri në 13 për qind të popullsisë.

Dermatologët nga India thanë se kjo gjendje është më e zakonshme te njerëzit që janë në dietë në formën e puresë. Kjo do të thotë të hani ushqim që nuk përtypet – si puding, pure …

Kjo lloj gjuhe shkaktohet nga mungesa e gërryerjes apo stimulimit në majën e gjuhës, gjë që çon në akumulimin e një proteine ​​të quajtur keratin, shkruan Jama Network.


Si rezultat, zgjatimet konike që mbulojnë gjuhën, të quajtura papilla filiforme, bëhen të gjata dhe formojnë një pamje si qime në majë të gjuhës.

Ka disa faktorë të tjerë që mund të ndikojnë në këtë efekt anësor – uji i keq oral, oksidues për shpëlarjen e gojës, pirja e tepërt e kafesë ose çajit …

Mund të ndodhë në çdo moshë, por është më e zakonshme te të moshuarit, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë.

Zakonisht, qimet e zeza riparohen duke larë gjuhën me furçë dhëmbësh ose kruese, shkruan Science Alert.

Te ky pacient, gjendja u zgjidh pas 20 ditësh “pastrimi të duhur”, thanë mjekët.

Lexo edhe

Video