Burri shpallet fajtor pasi goditi për vdekje një grua me mjet elektrik

Burri shpallet fajtor pasi goditi për vdekje një grua me mjet elektrik

Një burrë që rrahu për vdekje një grua të pambrojtur me një mjet elektrik dhe e varrosi në pyll, është shpallur fajtor për vrasje.

Neculai Paizan, 64-vjeç, nga Rumania, goditi Agnes Akom në kokë të paktën 20 herë në një kontejner transporti në Brent, në veriperëndim të Londrës.

Kamerat e regjistruan atë duke e futur trupin e saj në bagazhin e makinës pasi lau me qetësi duart dhe fytyrën.

Të nesërmen ai përdori një kosh me rrota për ta çuar viktimën në pyllin e Neasden Recreation Ground, ku e varrosi 20-vjeçaren nën trungje.

Paizan e vizitoi parkun pesë herë gjatë ditëve që pasuan, pasi Akom, një prodhuese arkivolesh nga Hungaria, u raportua e zhdukur nga i dashuri i saj.

Trupi i saj i dekompozuar, me kokën e saj në një qese plastike të zezë, u gjet nga qentë nuhatës më 14 qershor të vitit të kaluar – një muaj pas vrasjes.

Policia në kërkim të Akom, përfundoi në vendndodhjen e saj të fundit të njohur, kontejnerin e marrë me qira të Paizan, ku gjetën njolla të rënda gjaku pavarësisht “përpjekjeve të fuqishme” për ta pastruar atë.

Mjeti elektrik i përdorur për vrasje, u gjet në një kapinë me flokët e viktimës të mbërthyer në të. Aty u gjetën edhe rrobat e saj.


Paizan, një shofer betoniere dhe baba i katër fëmijëve, pranoi se kishte lëvizur trupin, por mohoi vrasjen pasi pretendoi në mënyrë të rreme se Akom u përpoq ta helmonte atë me kafe të ftohtë.

Ai pretendoi se ajo ishte “si një vajzë” dhe se ai e quajti atë “princeshë, engjëll i vogël dhe harabeli”, ndërsa ajo e quajti atë “gjysh”.

Paizan tha në ditën e vrasjes ata organizuan një takim në Facebook Messenger në mënyrë që ai t’i jepte asaj 20 funte të papaguar.

Në orën 11:49, ata hynë në kontejnerin e tij të zymtë, i cili u shndërrua në strehim dhe Paizan tha se nuk mbante mend shumë pasi Akom e “helmoi” atë me kafe të ftohtë që ata ndanë.

Ai pretendoi se ajo më pas u përpoq t’i fuste lëngun me forcë në gojë pasi ai u sëmur dhe ishte i paqëndrueshëm, por ai e shtyu atë dhe doli jashtë për të marrë ajër.

“Ishte si një lloj amnezie. E lava fytyrën për të ardhur në mendje, sepse truri im ishte i turbullt, nuk e dija kush isha, si quhesha, koka ime nuk funksiononte siç duhet”, tha ai.

Me t’u kthyer në kontejner, ai tha se e gjeti 20-vjeçaren “të përkulur në një top, me kokën poshtë” dhe u fut në një “gjendje paniku”. Ai tha se nuk e thirri policinë sepse kishte frikë se nuk do ta besonin.

Paizan pretendoi se Akom kishte kërkuar para dhe drogë, pasi ai e portretizoi veten në gjykatë se dëshironte vetëm ta ndihmonte. Megjithatë, nuk kishte asnjë provë se ajo ishte e varur nga droga apo punëtore seksi.

Prokurori Jake Hallam QC hodhi poshtë historinë e Paizan si një seri gënjeshtrash dhe juria e shpalli fajtor për vrasje pas një ore diskutimesh. Gjykatësi e shtyu dënimin për të hënën, raporton Sky News.

Lexo edhe

Video