Burri nga Nju Xhersi dënohet për mashtrim me fonde për veteranët e pastrehë

Burri nga Nju Xhersi dënohet për mashtrim me fonde për veteranët e pastrehë

Një burrë është dënuar me pesë vjet burg pasi mblodhi 400.000 dollarë duke drejtuar një mbledhje fondesh të rreme në internet që i mashtronte njerëzit të mendonin se po dhuronin para për veteran të pastrehë.

Mark D’Amico nga New Jersey në SHBA, është urdhëruar gjithashtu t’i kthejë paratë nga GoFundMe, kanë thënë prokurorët.

43-vjeçari krijoi fushatën me të dashurën e tij të atëhershme, Katelyn McClure në vitin 2017, duke u treguar donatorëve një histori të rreme për një të pastrehë të quajtur Johnny Bobbitt.

Më pas, çifti i shpenzoi paratë për lojëra të fatit, një BMW, një udhëtim në Las Vegas, një udhëtim me helikopter mbi Kanionin e Madh dhe çantat e Louis Vuitton, shtuan prokurorët.

Në fushatën e tyre, McClure tregoi rreth mbarimit të karburantit në Filadelfia dhe takimit me Bobbitt, i cili përdori 20 dollarët e tij të fundit për të paguar që ajo të mbushte rezervuarin e saj.

Mbledhja e fondeve kërkoi donacione për të ndihmuar Bobbitt të merrte me qira një apartament dhe të merrte makinën e tij, me historinë e ngrohtë që çoi në më shumë se 14.000 njerëz që premtuan para.

Pasi u bë virale, historia përfundoi duke u bërë lajm kombëtar dhe treshja madje u shfaq në televizion.


Brenda pak muajsh, të gjitha fondet e dhuruara ishin shpenzuar dhe Bobbitt ndërmori veprime civile kundër D’Amico dhe McClure.

Ai pretendoi në gusht 2018 se kishte marrë vetëm rreth 75.000 dollarë nga fondet e mbledhura në emër të tij.

Më pak se një vit më vonë, Bobbitt u deklarua fajtor për komplot për të kryer vjedhje me mashtrim dhe u pranua në programin e Gjykatës së Rimëkëmbjes së Gjyqësorit të Nju Xhersit.

Programi i lejon ata që kanë probleme me varësinë të kërkojnë trajtim në vend që të burgosen, por, nëse ai nuk i përmbahet shërbimeve të shërimit, ai mund të dënohet me pesë vjet burg.

“Njerëzit me të vërtetë donin të besonin se ishte e vërtetë,” tha prokurori i Burlington, LaChia L. Bradshaw.

“Por e gjitha ishte një gënjeshtër dhe ishte e paligjshme. Zyra jonë është e kënaqur të sjellë drejtësi për më shumë se 14.000 njerëz me zemër të mirë që menduan se po ndihmonin dikë që jetonte në një situatë të dëshpëruar.”

Muajin e kaluar, McClure u dënua me një vit burg në gjykatën federale dhe do të marrë një dënim shtetëror muajin e ardhshëm, transmeton Sky News.

Lexo edhe

Video