Burg i përjetshëm për gruan – vrau foshnjën që shpresonte ta birësonte

Burg i përjetshëm për gruan – vrau foshnjën që shpresonte ta birësonte

Një grua është dënuar me burgim të përjetshëm me një afat minimal prej 18 vjetësh për vrasjen e një djali njëvjeçar që kishte shpresuar ta birësonte.

Laura Castle u shpall fajtore në Gjykatën e Preston Crown të ​​martën më 17 maj për vrasjen e Leiland-James Corkill, e cila vdiq nga lëndimet katastrofike në kokë në shtëpinë e saj në Barrow-in-Furness, Cumbria, në janar 2021. Ajo u dënua gjithashtu për mizori ndaj fëmijëve.

38-vjeçarja tha se e kishte tundur fëmijën pasi ai nuk kishte pushuar së qari dhe koka e tij goditi pjesën e krahut të divanit përpara se ai të binte nga gjuri i saj në dysheme.

Ajo fillimisht kishte pohuar se ai kishte rënë nga divani i pari, por ajo ndryshoi versionin e saj të ngjarjeve në ditën kur juria u betua për gjyqin e saj.

Leiland-James ishte vendosur me Laura dhe burrin e saj Scott Castle nga autoritetet katër muaj para se të vdiste.


Ai ishte një “fëmijë i përkujdesur”, i cili u kujdes kur lindi dhe ishte miratuar të jetonte me prindërit e tij të mundshëm birësues nga gushti 2020.

Castle thirri një ambulancë më 6 janar të vitit të kaluar dhe raportoi se fëmija kishte rënë nga divani, kishte lënduar kokën dhe e kishte të vështirë të merrte frymë. Por mjekët e spitalit ndanë shqetësimet pasi shkalla e lëndimeve të tij nuk përputhej me llogarinë e saj. Leiland-James vdiq të nesërmen.

Scott Castle, 35-vjeç, u shpall i pafajshëm për lejimin e vdekjes së Leiland-James dhe gjithashtu u lirua nga akuzat për mizorinë ndaj fëmijëve.

Në nëntor 2020 u ngritën shqetësime se Laura Castle kishte thënë gjatë një vizite në shtëpi se nuk e donte Leiland-James dhe po luftonte të lidhej me të.

Mundësia për ta hequr të riun nga kujdesi i tyre u shqyrtua më vonë, por Laura Castle tha se familja e saj e gjerë e donte atë kështu që ai “nuk do të shkonte askund”.

Një rishikim i pavarur në procesin e miratimit pritet të raportohet në korrik, raporton Sky News.

Lexo edhe

Video