Bundesliga në javën e 10-të, luftë e ashpër për kreun e tabelës

Bundesliga në javën e 10-të, luftë e ashpër për kreun e tabelës

Njëri nga kampionatet më të forta në futbollin evropian padyshim është që është edhe kampionatin gjerman, i njohur si Bundesliga.

Edicioni i ri garues 2021/22 është duke ofruar ndeshje shumë cilësore në këtë kampionat dhe rrjedhimisht edhe në rivalitet të fuqishme sa i përket skuadrave që pretendojnë kreun e tabelës në këtë ligë, transmeton KosovaPress.


Tashmë kur janë zhvilluar 10 xhiro, lider i tabelës është Bayerni i Munihut me 25 pikë të mbledhura, por që ndiqet nga Borussia Dortmundi me vetëm një pikë më pak, kurse Freiburgu po vazhdon me formën e mirë dhe renditët në vendin e tretë me 22 pikë.

Skuadra që ka pasur dështimin më të madh deri në këtë pikë të sezonit padyshim se është Greuther Furthi, skuadër kjo e cila pas 10 ndeshjeve ka siguruar vetëm një pikë dhe rrjedhimisht renditet si e fundit në vendin e 18.

Lexo edhe

Video

error: