Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Bullgaria rihap restorantet

Bullgaria rihap restorantet

Restorantet janë rihapur në Bullgari që nga sot, pas një bllokimi që zgjati më shumë se tre muaj, dhe masat kundër virusit korona janë lehtësuar pavarësisht nga përkeqësimi i situatës epidemiologjike, raporton agjencia e lajmeve BTA.

Restorantet mund të jenë të hapura nga ora 6 e mëngjesit deri në orën 23:00, por ato mund të përdorin vetëm gjysmën e kapacitetit dhe jo më shumë se gjashtë persona mund të ulen në tryezë. Kamerierët dhe personeli tjetër duhet të mbajnë maska.


BTA raporton se rruga qendrore e këmbësorëve në Sofje, “Vitosha”, u përmbyt me njerëz të hënën dhe se restorantet ishin plot me mysafirë.

Një regjistrim i orkestrës së borisë u publikua në rrjetet sociale, duke festuar rihapjen.

Sipas urdhrit të Ministrisë së Shëndetësisë, zbutja e masave zbatohet edhe për studentët me aftësi të kufizuara, të cilët mund të kthehen në klasat e drejtpërdrejta. Udhëtimet turistike në vend janë gjithashtu të lejuara.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: