Britania regjistron vdekjen e parë nga Omicron

Britania regjistron vdekjen e parë nga Omicron

Të paktën një person në Britaninë e Madhe ka vdekur nga varianti omicron i koronavirusit, tha kryeministri Boris Johnson.

Johnson tha gjithashtu se ka raste të shtrimit në spital për shkak të një varianti të ri të virusit dhe se është mirë që njerëzit të vaksinohen, raporton BBC.

Ministri i Shëndetësisë Sajid Javid tha se omicron është përgjegjës për 20% të rasteve me COVID-19 në Angli.


Kryeministri ka vendosur synimin që deri në fund të muajit të ofrojë një dozë përforcuese për të gjithë të rriturit në Angli.

Johnson tha sot se njerëzit duhet të njohin “ritmin me të cilin omicron po përhapet me shpejtësi në mesin e popullatës” dhe të harrojnë pretendimin se  omicron është një variant më i butë i virusit.

Britania e Madhe regjistroi 54.661 raste të koronavirusit të hënën, si dhe 38 vdekje brenda 28 ditëve pas një testi pozitiv. Janë konfirmuar 4.713 raste të tendosjes omicron. Në Londër, omicron përbën 44% të të gjitha rasteve të koronavirusit dhe pritet të bëhet lloji dominues në 48 orët e ardhshme.

Lexo edhe

Video