Britania për herë të parë me më shumë se 200 mijë raste të reja

Britania për herë të parë me më shumë se 200 mijë raste të reja

Kryeministri britanik Boris Johnson deklaroi në ditën kur vendi regjistroi më shumë se 200.000 raste të infektimit me koronavirus, se tani është koha për kujdesin më të madh dhe se kushdo që mendon se beteja me COVID ka përfunduar është thellësisht i gabuar.

Johnson pranoi në konferencën për shtyp se spitalet do të përballen me rritje të pranimeve të pacientëve për shkak të variantit omicron të koronavirusit, kjo është arsyeja pse shërbimi shëndetësor kombëtar kaloi në një “orar lufte”.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 218.724 raste të koronavirusit dhe 48 të vdekur nga COVID. Megjithatë, ky numër përfshin të dhëna për Irlandën Veriore nga katër ditët e mëparshme, si dhe të dhëna për Uellsin nga dy ditët e mëparshme.


Kjo është hera e parë që Britania e Madhe ka regjistruar më shumë se 200.000 raste në një ditë, dhe rekordi i mëparshëm u vendos më 31 dhjetor, kur u konfirmuan 188.508 raste të reja, përcjell Sky News.

Në 24 orët e fundit 141.825 persona kanë marrë dozën e tretë të vaksinës dhe 34.363.986 persona kanë marrë përforcues deri më tani, që është 50 për qind më i vjetër se 12 vjet.

Dozën e parë të vaksinës e kanë marrë edhe 19.158 persona të tjerë, gjithsej 51.820.652 persona, ndërsa 29.295 prej tyre janë rivaksinuar, me çka janë imunizuar plotësisht 47.482.789 persona.

Të dhënat më të fundit tregojnë se më 3 janar ishin në trajtim spitalor 14.210 pacientë, nga të cilët 777 me respiratorë.

Lexo edhe

Video