Britania largon Kosovën nga lista e vendeve të rrezikshme sa i përket pandemisë COVID-19

Britania largon Kosovën nga lista e vendeve të rrezikshme sa i përket pandemisë COVID-19

Britania e Madhe e ka hequr Kosovën nga lista e vendeve të rrezikshme sa i përket situatës me COVID-19.

Zyra e Jashtme në Britani të Madhe ka bërë të ditur se britanikët tanimë nuk këshillohen që t’i shmangin udhëtimet në 32 destinacione, përfshirë edhe shtetin e Kosovës.

Sekretarja e Jashtme atje, Liz Truss tha se vendosje e rregullave u bë për shëndetin e qytetarëve duke theksuar se FCDO këshillon kundër udhëtimeve atëherë kur vlerëson se ka rrezik për shëndetin e qytetarëve të tyre.


Ndërkohë që numri i rasteve të vdekjeve por edhe rasteve pozitive ka shënuar rënie.

Së fundmi Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) ka njoftuar për një vdekje dhe 41 raste të reja me COVID-19.

https://www.gov.uk/government/news/travel-advice-changes-made-for-over-30-countries-and-territories?fbclid=IwAR0hbrYHJCA3Z3fnu0CISRRDcfNfrrHnxdC7E6Sg_QQ94NIodRP4dXj2ZZk

Lexo edhe

Video

error: