Britania e Madhe përjeton korrikun më të thatë që nga viti 1911

Britania e Madhe përjeton korrikun më të thatë që nga viti 1911

Anglia ka përjetuar korrikun më të thatë që nga viti 1911, sipas shifrave të Zyrës Meteorologjike.

Të dhënat e fundit treguan se ka pasur vetëm 15.8 milimetra shi mesatarisht në të gjithë Anglinë, ndërsa në korrik pritej 24% e sasisë.


Zyrës Meteorologjike tha se në këtë fazë të muajit, deri më 26 korrik, pritej që në vend të binte mbi tre të katërtat e shiut.

Në të gjithë Britaninë e Madhe korriku ka qenë muaji më i thatë që nga viti 1984 deri më tani, me një mesatare prej 37.7 mm shi, dhe i teti më i thati i regjistruar në 1836./Atsh

Lexo edhe

Video