Britania e Madhe do të ndalojë importin e arit rus

Britania e Madhe do të ndalojë importin e arit rus

Britania e Madhe, SHBA, Kanadaja dhe Japonia do të ndalojnë importet e arit rus në një përpjekje për të goditur aftësinë e Moskës për të financuar luftën në Ukrainë.

Kryeministri britanik Boris Johnson tha se masa do të “godasë në zemër të makinës luftarake të Putin-it”.

“Ne duhet t’i japim uri regjimit të Putin-it nga financimi i tij. Britania e Madhe dhe aleatët tanë po bëjnë pikërisht këtë,” tha ai.

Eksportet e arit ishin me vlerë 12.6 miliardë funte drejt Rusisë në vitin 2021. Ndalimi i importit vjen ndërsa grupi G7 i kombeve më të pasura në botë takohet në Gjermani.

Presidenti i SHBA Joe Biden sugjeroi që vendet e tjera të G7 – Gjermania, Franca dhe Italia – do t’i bashkohen gjithashtu ndalimit, raporton BBC.

“Së bashku, G7 do të njoftojë se ne do të ndalojmë importin e arit rus, një eksport i madh që mbledh dhjetëra miliarda dollarë për Rusinë,” tha ai në një postim në Twitter.

Me Londrën një qendër kryesore tregtare globale për arin, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha se masa do të kishte një ndikim të madh në aftësinë e Presidentit Putin për të mbledhur fonde.


Që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt, vendet perëndimore kanë vendosur një sërë sanksionesh që synojnë individë të pasur, banka, biznese dhe ndërmarrje shtetërore.

SHBA, Bashkimi Evropian, Britania e Madhe dhe vende të tjera kanë sanksionuar më shumë se 1000 individë dhe biznese ruse deri më tani.

Masa e fundit do të thotë se kufizimet e importit në Britaninë e Madhe do të zbatohen për eksportet ruse me vlerë rreth 13.5 miliardë funte.

Londra zyrtare tha se ndalimi i importit të arit do të hyjë në fuqi së shpejti, me legjislacionin e prezantuar në Parlament në javët e ardhshme.

Ai do të zbatohet për arin e sapo nxjerrë ose të rafinuar dhe nuk ndikon në arin e eksportuar më parë nga Rusia.

Nuk ka plane për të shtrirë kufizimet ndaj arit rus të blerë në mënyrë legjitime përpara se të vendosej ndalimi i importit.

Diskutimet në samitin e G7 në Bavari pritet të fokusohen në reagimin ndërkombëtar ndaj luftës në Ukrainë, si dhe në rritjen e çmimeve dhe krizën globale të ushqimit.

Lexo edhe

Video