Brazili synon ta thyejë një rekord të jashtëzakonshëm në ndeshjen ndaj Zvicrës

Brazili synon ta thyejë një rekord të jashtëzakonshëm në ndeshjen ndaj Zvicrës

Brazili do të kërkojë të thyejë një rekord të fazës së grupeve të Kupës së Botës kur të përballet me Zvicrën në ndeshjen e dytë të Grupit G në stadiumin “974” të hënën.

Pesë herë kampionët e botës e nisën fushatën e tyre në Katar me një fitore 2-0 ndaj Serbisë të enjten, falë dy golave në pjesën e dytë nga Richarlison.

Megjithatë, fitorja e Brazilit ishte disi e përgjysmuar, pasi Neymar dhe Danilo morën lëndime në ligamentet e kyçit të këmbës në pjesën e dytë dhe të dy lojtarët janë përjashtuar për ndeshjen e së hënës, transmeton KosovaPress.


Sidoqoftë, skuadra e Tites arriti të fitonte pikët maksimale nga takimi i parë dhe duke e bërë këtë e zgjati ecurinë e tyre mbresëlënëse si të pamposhtur në fazën e grupeve të Kupës së Botës në 16 ndeshje.

Seria e Selecaos përbëhet nga 13 fitore dhe tre barazime në gjashtë finalet e fundit të Kupës së Botës, me humbjen e tyre të fundit në fazën e grupeve kundër Norvegjisë në vitin 1998 duke humbur 2-1 në “Stade Velodrome” në Francë.

Nëse Brazili shmang humbjen kundër Zvicrës të hënën, ata do të bëhen kombi i parë në historinë e Kupës së Botës që krenohet me një seri prej 17 ndeshjesh pa humbje në fazën e grupeve të këtij kompeticioni.

Lexo edhe

Video