Bota ndalon udhëtimet nga frika e Omicronit

Bota ndalon udhëtimet nga frika e Omicronit

Shumë qeveri kanë vendosur kufizime në udhëtimet nga vendet e Afrikës Jugore për të frenuar përhapjen e një varianti të ri dhe potencialisht më të rrezikshëm të koronavirusit, Omicron.

Frika e këtyre qeverive u shkaktua dhe u shtua nga shfaqja e Omicron, një variant i ri, i raportuar për herë të parë në Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) nga Afrika e Jugut, më 24 nëntor.

OBSH e ka klasifikuar atë si një “variant shqetësues”.

Disa vende aziatike iu bashkuan listës së shteteve në mbarë botën që kanë vendosur kufizime të përkohshme të fluturimeve nga Afrika Jugore, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kanadanë, Turqinë, Arabinë Saudite dhe vendet anëtare të BE-së.

Indonezia ka ndaluar të huajt me histori udhëtimi në Afrikën e Jugut, Botsvana, Namibi, Zimbabve, Lesoto, Mozambik, Esvatini dhe Nigeri brenda 14 ditëve të fundit.

Pakistani ndaloi udhëtimet nga Afrika e Jugut, Lesoto, Esvatini, Mozambiku, Botsvana dhe Namibia si dhe Hong Kongu, ku dy persona janë të infektuar me llojin Omicron.

Australia ka vendosur një ndalim të ngjashëm të hyrjes për joshtetasit e saj që vijnë nga Afrika Jugore. Autoritetet shëndetësore atje konfirmuan gjithashtu praninë e dy rasteve të llojit Omicron të dielën.

Ndërkohë, Izraeli do të ndalojë të gjithë të huajt të hyjnë në vend nga mbrëmja e së dielës, pas një vendimi të kabinetit të tij për koronavirus vonë të shtunën, sipas raportimeve të medias.

Lëvizja erdhi pasi Izraeli konfirmoi një rast të llojit Omicron, ndërsa shtatë raste të tjera Covid-19 janë duke u hetuar.

Rastet janë konfirmuar gjithashtu në Britaninë e Madhe, Gjermani, Belgjikë, Botsvana, Hong Kong dhe Izrael.


Frika po rritet se varianti i ri është më i transmetueshëm, megjithëse shumë mbeten të paqarta.

Megjithatë, Qendra Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve ka thënë se lloji mund të zvogëlojë ndjeshëm efektivitetin e vaksinave të disponueshme dhe të rrisë rrezikun e riinfeksionit.

Ndërkohë, shoqata mjekësore e Afrikës së Jugut tha se njerëzit që janë kapur nga lloji Omicron i Covid-19 nuk janë sëmurë rëndë, megjithëse shumë janë të rinj.

”Deri më tani, rastet e zbuluara në Afrikën e Jugut nuk janë serioze”, tha Angelique Coetzee, e cila kryeson Shoqatën Mjekësore të Afrikës së Jugut.

”Megjithatë, kërkimi për variantin është ende në një fazë shumë të hershme”, tha ajo, duke shtuar se vetëm 24 për qind e njerëzve janë plotësisht të vaksinuar në vend.

“Pacientët më së shumti ankohen për një trup të lënduar dhe lodhje, lodhje ekstreme dhe ne e shohim atë tek brezi i ri, nuk janë të moshuarit”, tha ajo.

”Këta nuk ishin pacientë që u pranuan drejtpërdrejt në spital”, tha Coetzee.

Coetzee shprehu shqetësimet se varianti mund të ketë tek njerëzit e moshuar me kushte themelore të tilla si sëmundjet e zemrës ose diabeti.

”Simptomat e variantit të ri janë të pazakonta, por të buta”, tha ajo, duke shtuar se së pari u alarmua për mundësinë e një varianti të ri kur pacientët me simptoma të pazakonta për Covid-19 shkuan në klinikën e saj në Pretoria, në fillim të nëntorit, duke u ankuar për lodhje të madhe.

Coetzee thuhet se ishte mjekja e parë afrikano-jugore që paralajmëroi autoritetet për pacientët me një variant të ri, më 18 nëntor.

Lexo edhe

Video

error: