Borrelli kërkon rinisjen e dialogut Kosovë-Serbi

Borrelli kërkon rinisjen e dialogut Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, thotë se dialogu Kosovë-Serbi, është e vetmja mënyrë për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes dy vendeve.


Borrell i bëri këto komente pas takimit të përbashkët të tij me udhëheqësit e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, në Munih të Gjermanisë ku po mbahet Konferenca për Sigurinë.

“Na duhet zbutje e tensioneve dhe nisje nga e para, përndryshe bisedimet nuk do të jenë të mundshme. Negociatat duhet të fillojnë sa më shpejt të jetë e mundur, gjithashtu duhet bërë përparim në rrugën evropiane. Na duhet një perspektivë evropiane për tërë rajonin”, ka shkruar Borrell në Twitter.

Lexo edhe

Video