Blinken paralajmëron se bisedimet me Iranin s’mund të vazhdojnë pafundësisht

Blinken paralajmëron se bisedimet me Iranin s’mund të vazhdojnë pafundësisht

Sekretari i Shtetit Antony Blinken deklaroi sot se negociatat me Teheranin mbi marrëveshjen bërthamore të Iranit “nuk mund dhe nuk do të vazhdojnë pafundësisht”.

Duke iu referuar marrëveshjes me emrin e saj zyrtar, Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit, diplomati amerikan paralajmëroi se koha po mbaron për të shpëtuar fitimet e arritura nga marrëveshja e vitit 2015 që i ofroi Iranit lehtësim nga sanksionet dhe angazhim më të madh ekonomik në këmbim të kufizimeve në programin e tij bërthamor.

“Ne jemi të përkushtuar ndaj diplomacisë, por ky proces nuk mund të vazhdojë pafundësisht,” tha Blinken në një konferencë shtypi në Kuvajt.

Administrata e Joe Biden ka qenë duke u angazhuar në bisedime indirekte me Iranin në Vjenë me qëllim kthimin në marrëveshjen bërthamore nga e cila -sh-presidenti Donald Trump i tërhoqi SHBA në vitin 2018 para se të vazhdonte të zbatonte një sërë sanksionesh që e bënë të pamundur Teheranin të korrte ndonjë të përfitimeve ekonomike marrëveshja e premtuar. Si përgjigje, pas një viti, Irani filloi të shkelë kushtet e JCPOA.


Por bisedimet indirekte me Iranin, të cilat po zhvilloheshin në Vjenë, duket se kanë ngecur. Raundi i gjashtë i bisedimeve u shty në qershor, vetëm disa ditë pas zgjedhjes së një kleriku të ashpër për të qenë presidenti i ri i Iranit. Asnjëra palë nuk ka njoftuar se kur do të fillojë një raund i ri, por udhëheqësi suprem i Iranit shprehu pakënaqësinë e tij me bisedimet të mërkurën.

Reuters raportoi se Ayatollah Khamenei i tha televizionit shtetëror iranian se Teherani nuk do të pranonte kërkesat “kokëforta” të Uashingtonit në bisedimet për të ringjallur marrëveshjen bërthamore dhe tha se zyrtarët amerikanë dështuan të garantojnë që Uashingtoni nuk do ta braktisë kurrë më paktin.

“Amerikanët vepruan plotësisht frikacak dhe keqdashës,” tha Khamenei, sipas Reuters. “Ata dikur shkelën marrëveshjen bërthamore pa asnjë kosto duke e lënë atë. Tani ata thonë në mënyrë eksplicite se nuk mund të japin garanci se kjo nuk do të ndodhë përsëri.”

Sekretari Antony Blinken tha të enjten se “topi është në fushën e Iranit”.

“Ne shikojmë atë nëse Irani është gati për të bërë ose jo. Ne mbetemi plotësisht të përgatitur për t’u kthyer në Vjenë për të vazhduar negociatat, por ky proces nuk mund dhe nuk do të vazhdojë pafundësisht,” tha ai, duke shtuar se SHBA është e angazhuar në “negociata të shumta në Vjenë”, por jo direkt me Iranin.

Lexo edhe

Video

error: