Blinken paralajmëron Lavrov për pasojat nëse Rusia vazhdon konfrontimin

Blinken paralajmëron Lavrov për pasojat nëse Rusia vazhdon konfrontimin

Sekretari i Shtetit Antony Blinken paralajmëroi ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov në Stokholm se do të kishte pasoja të rënda nëse Moska vazhdon me politikën e konfrontimit për Ukrainën.

Gjatë një takimi me Lavrov në margjinat e një takimi të ministrave të Jashtëm të OSBE-së, Blinken tha se “diplomacia është mënyra më e mirë për të shmangur një krizë”.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar për planet e Rusisë për një agresion të ri kundër Ukrainës. Ky shqetësim ndahet nga shumë në Evropë, “tha Blinken.

Blinken përsëriti se Shtetet e Bashkuara janë “përkushtuar fuqishëm ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës” dhe bëri thirrje për “zbatim të plotë” të marrëveshjes së paqes të Minskut të vitit 2015.

Lavrov paralajmëroi Blinken se “çdo zgjerim i mëtejshëm i NATO-s në lindje padyshim që rrezikon interesat kryesore të sigurisë ruse”.


Ministri i Jashtëm rus ka akuzuar Perëndimin se “luan me zjarrin” kur pretendon se Rusia nuk ka të drejtë të vërë në dyshim planet për zgjerimin e NATO-s.

Duke iu drejtuar takimit të OSBE-së, Blinken i bëri thirrje Rusisë të respektojë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës, të tërheqë trupat që ka grumbulluar pranë kufirit ukrainas, të kthejë forcat “në pozicionet normale të kohës së paqes” dhe të zbatojë marrëveshjen e Minskut.

Në takimin ministror, ​​Lavrov i bëri thirrje Kievit të respektojë detyrimet nga marrëveshja e Minskut, e cila parashikon autonomi të gjerë për rajonet rebele në Ukrainën lindore, duke paralajmëruar se refuzimi për ta bërë këtë do të ishte një “rrugë drejt katastrofës”.

“Dua të jem i qartë: vendosja e forcave të NATO-s në rajone që janë strategjikisht të rëndësishme për sigurinë tonë është absolutisht e papranueshme,” u tha Lavrov kolegëve të tij të OSBE-së.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha pas një takimi me Blinken në Stokholm se Uashingtoni dhe Kievi “punojnë ngushtë së bashku për të zhvilluar një paketë gjithëpërfshirëse parandaluese që përfshin sanksione të ashpra ekonomike, me qëllim të demotivimit të Rusisë për të tërhequr lëvizjet e reja agresive”.

Lexo edhe

Video