Blinken: Lufta e Rusisë do të çojë në uri 40-50 milionë njerëz

Blinken: Lufta e Rusisë do të çojë në uri 40-50 milionë njerëz

Sekretari i Shtetit Antony Blinken deklaroi sot në Berlin, se për shkak të luftës së Rusisë ndaj Ukrainës, uria do të godasë 40 deri 50 milionë njerëz të tjerë.

“Nuk ka arsye të tjera përveçse politike për bllokadën e Ukrainës nga Rusia dhe, në shumë raste, refuzimin e Rusisë për të eksportuar drithërat e saj”, tha Blinken në një konferencë shtypi me ministren e Jashtme gjermane Annalen Baerbock.

Baerbock i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të shtojë përpjekjet për të luftuar përkeqësimin e urisë në shumë pjesë të botës dhe i quajti lëvizjet e Rusisë një luftë cinike dhe ndoshta destabilizuese.

Rusia me vetëdije “po përdor urinë si armë lufte dhe e gjithë bota është peng i kësaj”, tha ajo, duke paralajmëruar se një cunami uria po kërcënonte disa vende.

Situata, thotë ai, është “drastike”, me 345 milionë njerëz potencialisht të rrezikuar nga uria. Ajo do të duhet të mbledhë 44 miliardë euro këtë vit, por vetëm gjysma e shumës është siguruar, shtoi ajo.

Ajo e krahasoi krizën e urisë me një “valë kërcënuese për jetën” e nxitur nga ndryshimet klimatike dhe pandemi COVID-19.

“Por ishte vetëm me pushtimin rus të Ukrainës që vala u shndërrua në një cunami,” tha Baerbock.

Në një konferencë në Berlin të premten, ministra nga 40 vende po përpiqen të gjejnë “zgjidhje” konkrete për krizën ushqimore të shkaktuar nga lufta në Ukrainë.


E quajtur “Të Bashkuar për Sigurinë Ushqimore Globale”, konferenca po mbahet përpara samitit të G7 në Bavari, i cili fillon të dielën.

Konferenca duhet të “propozojë zgjidhje” të premten pasdite, të tilla si përshpejtimi i eksporteve të ushqimit nga Ukraina nëpërmjet rrugëve alternative, duke pasur parasysh se Rusia ka bllokuar portet e Detit të Zi, tha Baerbock përpara fillimit të bisedimeve.

Ata do të diskutojnë gjithashtu rritjen e ndihmës për vendet më të goditura nga kriza ushqimore, megjithëse mbledhja nuk u shpall si një konferencë donatorësh.

Pushtimi rus i Ukrainës, dy vende që janë prodhuesit kryesorë të drithit, naftës dhe plehrave, ka shkaktuar një rritje të mprehtë të çmimeve të ushqimeve dhe ka nxitur inflacionin. Rusia mohon përgjegjësinë për bllokadën dhe akuzon sanksionet perëndimore për nxitjen e krizës ushqimore.

“Rusia ka prodhuar afërsisht të njëjtën sasi drithi si vitin e kaluar, kështu që tregimi rus se sanksionet kanë shkaktuar rritjen e çmimeve globale të ushqimeve është plotësisht i pabazuar”, tha Baerbock.

Rrugët alternative janë përmes Polonisë, por problemi është në gjerësitë e ndryshme të hekurudhave në Evropën Perëndimore, Ukrainës dhe Rusisë, kështu që kjo e ndërlikon të gjithë situatën.

“Kjo është arsyeja pse ne zgjodhëm itinerarin përmes Rumanisë sepse mund të nxisë lundrimin lumor,” tha Baerbock.

Turqia po përpiqet të ndërmjetësojë për të lehtësuar eksportet e drithërave nëpër Detin e Zi. Bisedimet katërpalëshe për eksportet e drithit që përfshijnë përfaqësues të Rusisë, Ukrainës, Turqisë dhe Kombeve të Bashkuara duhet të zhvillohen në Turqi në javët e ardhshme, njoftoi Ministria turke e Mbrojtjes.

Lexo edhe

Video