Blinken bisedon me ministrin e jashtëm të Kinës për marrëdhëniet SHBA-Kinë

Blinken bisedon me ministrin e jashtëm të Kinës për marrëdhëniet SHBA-Kinë

Kreu i diplomacisë amerikane, Antony Blinken, foli sot me ministrin e sapoemëruar të Jashtëm kinez, Chin Gang për marrëdhëniet SHBA-Kinë dhe nevojën për të mbajtur të hapura linjat e komunikimit mes dy vendeve.


Kina emëroi të premten Chin, ish-ambasadorin në SHBA, si ministër të ri të jashtëm, ndërsa Pekini dhe Uashingtoni kërkojnë të stabilizojnë marrëdhëniet.

Chin zëvendëson Wang Yi, i cili mbajti postin e Ministrit të Punëve të Jashtme për dekadën e fundit.

Lexo edhe

Video