Bilanci i COVID-19 në Kosovë: 1.052 të infektuar, 30 të vdekur dhe 820 të shëruar

Bilanci i COVID-19 në Kosovë: 1.052 të infektuar, 30 të vdekur dhe 820 të shëruar

Nga data 8 shkurt deri më 28 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 14.324 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 1.052 raste, me gjithsej 30 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.


Derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 820 raste.

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke i obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome.

Lexo edhe

1 Comment

Comments are closed.

error: