Biden rikandidon edhe për një mandat

Biden rikandidon edhe për një mandat

Presidenti amerikan, Joe Biden informoi sot se do të kandidojë për t’u rizgjedhur president nga radhët e demokratëve, në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

Demokrati ka sinjalizuar prej kohësh se do të kërkojë një mandat të dytë katërvjeçar dhe e nisi zyrtarisht fushatën e tij në një video të martën, shkruan BBC, përcjell KosovaPress


“Nuk është koha për të qenë të vetëkënaqur. Kjo është arsyeja pse po vrapoj”, tha ai.

Biden, 80 vjeç, është tashmë presidenti më i vjetër në historinë e SHBA dhe do të jetë 86 vjeç pas një mandati të dytë të plotë në vitin 2029.

Kandidaturën deri më tani e kanë shpallur edhe ish-guvernatorja e Carolinës së Jugut, Nikki Haley dhe ish-presidenti, Donald Trump nga radhët e republikanëve.

Lexo edhe

Video