Biden: I ofruam vaksina Koresë së Veriut por nuk morrëm përgjigje konkrete

Biden: I ofruam vaksina Koresë së Veriut por nuk morrëm përgjigje konkrete

Presidenti Joe Biden deklaroi se Koreja e Veriut nuk i është përgjigjur një oferte të SHBA-së për vaksinat Covid-19 ndërsa vendi lufton shpërthimin e parë të njohur, shkruan BBC.

Gati 2.5 milionë njerëz janë sëmurë me “ethe” sipas Koresë së Veriut e cila ndodhet nën një bllokadë kombëtare, sipas mediave shtetërore të vendit.

“Ne i kemi ofruar vaksina, jo vetëm Koresë së Veriut, por edhe Kinës, dhe jemi gati ta bëjmë këtë menjëherë”, tha Biden në një paraqitje të përbashkët me presidentin e Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol.


“Nuk morëm një përgjigje konkrete ”, shtoi Biden.

Regjimi i izoluar i Koresë së Veriut refuzoi më parë ofertat e vaksinave nga Covax, skema globale e ndarjes së vaksinave dhe Koreja e Jugut, përveç refuzimit të ofertave të tjera.

Në vend të kësaj, Pheniani pretendon se e kishte mbajtur me sukses Covid jashtë vendit duke mbyllur kufijtë e tij, edhe pse ekspertët besojnë se virusi ka qenë i pranishëm atje për disa kohë.

Lexo edhe

Video