Bennett telefonata të njëpasnjëshme me Zelensky e Putin

Bennett telefonata të njëpasnjëshme me Zelensky e Putin

Kryeministri izraelit Naftali Bennett ka folur përmes telefonit me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe presidentin rus Vladimir Putin brenda pak orësh nga njëri-tjetri të mërkurën, grupi i dytë i telefonatave të tij publike me dy liderët që kur Rusia filloi agresionin ushtarak ndaj Ukrainës javën e kaluar.

Sipas Kremlinit, Izraeli kishte kërkuar një telefonatë me liderin rus. Putin i tha Bennett se çelësi për t’i dhënë fund krizës në Ukrainë ishte një marrëveshje që do të mbronte interesat mbrojtëse të Rusisë, tha presidenca ruse.

Më herët të mërkurën pasdite, Bennett foli me Zelensky për të diskutuar agresionin rus, shkroi kryeministri ukrainas në Twitter.

Zyra e Bennett dha një deklaratë të ngjashme të shkurtër, duke thënë se telefonata ishte një vazhdim “e bisedës së tyre të premten e kaluar, në të cilën ata ranë dakord të mbanin komunikim të vazhdueshëm”.

Sipas një lexim më të gjatë të bisedës së kryer nga media hebraike, të dy udhëheqësit diskutuan ndihmën humanitare izraelite për Ukrainën, si dhe nevojat e vendit. Të dy thuhet gjithashtu se adresuan një sulm raketor rus pranë vendit përkujtimor të Holokaustit Babyn Yar në Kiev. Një burim i informuar i tha gazetës Haaretz se Zelensky përsëriti kërkesën e tij për ndihmë ushtarake nga Izraeli, të cilën Bennett e ka mbajtur deri tani, shkruajnë mediat izraelite.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën të enjten e kaluar, Izraeli ka kërkuar një rrugë të mesme të pakapshme në konflikt: duke u anuar me aleatët e saj perëndimorë duke shmangur një përçarje me Moskën. Forcat ruse kontrollojnë hapësirën ajrore në Sirinë fqinje, ku avionët izraelitë shpesh operojnë kundër milicive të lidhura me Iranin; Izraeli e sheh Iranin si një kërcënim ekzistencial.

Izraeli është ofruar në disa raste për të ndërmjetësuar bisedimet për t’i dhënë fund pushtimit. Zyrtarët ukrainas kanë thënë gjithashtu se e mbështesin idenë, por nisma nuk ka shkuar ende më tej.


Ukraina dhe Rusia mbajtën një raund bisedimesh për kufirin midis Ukrainës dhe Bjellorusisë të hënën mbrëma, edhe pse forcat ruse përparuan në një përpjekje për të rrethuar qytetet kryesore të Ukrainës. Negociatat përfunduan pa sukses.

Vende të tjera perëndimore kanë ofruar ndihmë të drejtpërdrejtë ushtarake për Ukrainën në luftë. Gjermania vendosi t’i sigurojë Ukrainës 1000 armë antitank dhe 500 raketa tokë-ajër të hënën, duke shkelur politikën gjermane për dekada. Izraeli ka kufizuar dërgesat e tij të ndihmave për qëllime humanitare.

Të martën, Bennett tha se Izraeli po kërkonte “të ndihmonte në heshtje” duke ruajtur interesat e veta strategjike. Izraeli ka shprehur mbështetjen e tij për popullin ukrainas dhe ka dërguar një ngarkesë prej 100 tonësh ndihma humanitare. Ministri i Jashtëm Yair Lapid e dënoi pushtimin si një “shkelje të rendit ndërkombëtar”.

Por Bennett ka shmangur thirrjen e Putinit me emër, ka refuzuar kërkesat e Ukrainës për pajisje ushtarake dhe është zotuar të ndjekë një politikë të kujdesshme. Izraeli gjithashtu refuzoi të bashkë-sponsorizonte një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që dënonte sulmin rus.

“Që nga fillimi, shteti i Izraelit ka marrë një qasje të matur dhe të përgjegjshme, e cila na lejon jo vetëm të mbrojmë interesat tona, por edhe të jemi të dobishëm. Për të qenë një lojtar i besueshëm, një nga të paktët që mund të komunikojë drejtpërdrejt me të dyja palët dhe të asistojë sipas nevojës, “tha Bennett në një fjalim të martën.

Akti i brishtë balancues ka ngjallur zemërimin e disa diplomatëve evropianë, raporton “The Times of Israel”.

“Izraeli nuk mund të vendosë të mos jetë në anën e vendeve evropiane dhe Shteteve të Bashkuara,” tha një diplomat i BE-së në kushte anonimiteti.

Lexo edhe

Video