BE përgatit paketën e nëntë të sanksioneve kundër Rusisë: “Do t’i godasim aty ku të dhemb”

BE përgatit paketën e nëntë të sanksioneve kundër Rusisë: “Do t’i godasim aty ku të dhemb”

Bashkimi Evropian po përgatit paketën e nëntë të sanksioneve kundër Rusisë në përgjigje të sulmeve të pamëshirshme ruse ndaj Ukrainës, tha sot presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen gjatë vizitës së saj në Finlandë.


“Ne po punojmë shumë për të goditur Rusinë aty ku dhemb, në mënyrë që të dobësojmë më tej kapacitetin e saj për të luftuar kundër Ukrainës. Kjo është arsyeja pse unë mund të njoftoj sot se po punojmë me shpejtësi të plotë për paketën e nëntë të sanksioneve,” tha von der Leyen në një konferencë për shtyp.

“Përveç kësaj, jam i sigurt se shumë shpejt do të jemi në gjendje të miratojmë një kufi global të çmimit të naftës ruse së bashku me anëtarët e grupit G7 dhe partnerët e tjerë kryesorë. Ne nuk do të pushojmë derisa Ukraina të kapërcejë Putinin dhe luftën e tij të paligjshme dhe barbare”, tha kreu i Komisionit Evropian.

Lexo edhe

Video