BE do të sanksionojë 30 individë iranianë

BE do të sanksionojë 30 individë iranianë

BE do të prezantojë një paketë të re sanksionesh që do të përfshijë gjithashtu 30 individë iranianë për rolin e tyre në goditjen e sigurisë në Iran, tha të hënën ministri i Jashtëm i Luksemburgut.

Duke folur për mediat përpara një takimi të ministrave të jashtëm të BE-së në Bruksel, Jean Asselborn tha se në mesin e individëve ka anëtarë të Korpusit të Gardës Revolucionare iraniane.

“Sot Irani po shkon në një diktaturë, diktaturë ushtarake. 80 milionë njerëz jetojnë në Iran dhe mendoj se 90 për qind e njerëzve jetojnë në një situatë shumë të keqe,” tha ai.

Irani është tronditur nga protesta vdekjeprurëse që nga mesi i shtatorit pas vdekjes së 22-vjeçares Mahsa Amini, e cila u arrestua nga policia morale e vendit për dyshime se kishte shkelur kodin islamik të veshjes.

“Ne nuk mund ta ndryshojmë botën vetëm me sanksione. Kjo është e qartë, por është gjithçka që kemi,” tha Asselborn.

Ndërkohë, ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock tha se sanksionet e reja të BE-së duhet të konsiderohen si një sinjal i qartë për qeverinë në Teheran për goditjen brutale të sigurisë ndaj protestuesve pro lirisë.


“Ne po i dërgojmë një sinjal të ri dhe të pagabueshëm regjimit iranian: të drejtat e njeriut janë të pandashme”, tha Baerbock më herët gjatë ditës në Bruksel.

Ministrja tha se sanksionet e reja synojnë veçanërisht rrethin e brendshëm të pushtetit të Gardës Revolucionare dhe strukturat që i financojnë ato.

“Po punojmë edhe për masa të mëtejshme. Nuk ka të bëjë vetëm me leximin e deklaratave politike. Në mënyrë që sanksionet të jenë ligjërisht të sigurta, është i nevojshëm një ekzaminim intensiv”, tha Baerbock, duke shtuar se situata ligjore ishte “jashtëzakonisht e ndërlikuar”./AA

Ajo theksoi gjithashtu se sa e rëndësishme është që Gjermania, së bashku me 16 vende të tjera, e ka vënë situatën në Iran në agjendën e Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Gjenevë.

Një takim i Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut është planifikuar të mbahet gjatë javës që fillon më 21 nëntor.

47 vendet anëtare të këshillit nuk mund të vendosin sanksione, por mund të miratojnë një rezolutë që dënon dhunën dhe të vënë në lëvizje një mekanizëm për të hetuar situatën më nga afër.

Lexo edhe

Video