BE dënon ashpër sulmin ndaj Policisë së Kosovës në veri

BE dënon ashpër sulmin ndaj Policisë së Kosovës në veri

Bashkimi Evropian në Kosovë ka dënuar ashpër sulmin e dhunshëm ndaj patrullës së Policisë Kufitare të Kosovës në komunën e Zubin Potokut mëngjesin e sotëm.

“Policia e Kosovës është ofruesi kryesor i sigurisë dhe çdo përdorim i forcës kundër policëve të saj është i papranueshëm”, thuhet në reagimin e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë.


Katër sulme të sinkronizuara kanë ndodhur ndaj Policisë së Kosovës në veri të vendit në tri ditët e fundit. I fundit ka qenë mëngjesin e sotëm ku patrullat policore janë sulmuar me granatë dore dhe kallashnikov AK 47, mirëpo falë mjeteve të blinduara nuk ka pasur policë të lënduar. Sulmet nga ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla dhe drejtori i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti u quajtën terroriste.

Ndërkohë që karshi këtyre sulmeve ka reaguar edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili i ka bërë thirrje Serbisë që të distancohet nga sulmet e dhunshme terroriste ndaj Policisë së Kosovës, për të cilat tha se janë identifikuar të kenë ardhur nga territori i Serbisë.

Lexo edhe

Video