Basketbollisti Aleksandar Vezenkov takohet me kryeministrin bullgar dhe me ministrin e sportit

Basketbollisti Aleksandar Vezenkov takohet me kryeministrin bullgar dhe me ministrin e sportit

Një program i ri për të mbështetur rininë elitare dhe sportin e të rinjve në Bullgari ishte tema qendrore e bisedimeve të së hënës midis kryeministrit Nikolaj Denkov, basketbollistit të klasit botëror Aleksandar Vezenkov dhe ministrit të sportit Dimitar Iliev.

Qëllimi i programit është të ndihmojë atletët e moshës nga 18 deri në 23 vjeç. Kjo periudhë është vendimtare që rezultatet e mira që arrijnë sportistët e rinj bullgarë të mund të vazhdojnë në sportin elitar, tha shërbimi për shtyp i Këshillit të Ministrave.

“Ju jeni frymëzim për të gjithë bullgarët. Jam i bindur se suksesi juaj do të jetë një nxitje për fëmijët tanë që të fillojnë të merren aktivisht me sport”, iu drejtua Denkov bullgarit të dytë që luan në Shoqatën Kombëtare të Basketbollit të SHBA-së (NBA).

Vezenkov shprehu gatishmërinë për të marrë pjesë në fushatën e ardhshme kombëtare të Ministrisë së Sportit për promovimin e sportit bazë, ku do të përfshihen disa nga sportistët e mëdhenj bullgarë.


“Sporti jep besim, bashkon dhe është mjet që fëmijët të shkëputen nga pajisjet elektronike”, u shpreh i bindur ministri Iliev.

Temë e takimit ishte edhe infrastruktura sportive në Sofje dhe në shkollat shtetërore sportive. U zbulua se fondet për rinovim dhe modernizim mund të sigurohen përmes programeve të reja të synuara.

Kryeministri bullgar Vezenkovit i dhuroi një pllakë nderi për kontributin e veçantë në sportin bullgar, ndërsa basketbollisti i dhuroi fanellën me numrin 41.

Vezenkov do t’i bashkohet ligës më të njohur të basketbollit në botë sezonin e ardhshëm, duke u bërë bullgari i dytë që e bën këtë pasi Georgi Glouchkov luajti për Phoenix Suns midis vitit 1985 dhe 1986. Ai nënshkroi një kontratë me klubin amerikan të NBA Sacramento Kings.

Më herët në vitin 2023, bullgari u shpall lojtari më i vlefshëm i sezonit 2022/2023 të basketbollit të meshkujve të Euroligës dhe fitoi çmimin për golashënuesin më të mirë në Euroligë. BTA-KosovaPress.

Lexo edhe

Video